OziExplorerCE - řada 2.xx - autoři manuálu


WENDABR a AILCIK na horském hřebenu ze Smrekovice na chatu pod Borišovom (Velká Fatra, Sloovenská republika)

S různou výpočetní technikou pracujeme dnes a denně, s GPS přibližně od roku 2004. V obojím jsme samoukové. Máme rádi cestování, při kterém se nemusí spěchat a získávají se nové poznatky o kraji, lidech, technice a historii. Oba máme taková povolání, která nám cestování umožňují.

Ailcik  
   

Na GPS technice jsme v první řadě ocenili, že nás zbavila velkého množství papírových map, i když jejich úloha v plánování je dosud nezastupitená - na žádném displeji počítače není takový přehled, jako na papírové plachtě. Na druhé straně se velmi často pohybujeme v terénu, pro který je předchozí domácí příprava naprostou nutností. Přibližně asi do roku 2005 jsme používali soubory turistických map KČT s vojenským podkladem, umožňující rozumný přehled a snesitelnou váhu v batohu. Postupem času jsme ale docházeli k přesvědčení, že naše výlety by měly být podpořeny například tvorbou profilů a poznámek z cest. Na to se jen papírová mapa a malý fotoaparát nehodí. Než jsme se techniky vybavili, používali jsme pro tvorbu profilů můj cyklocomputer CM-436 s barometrickým výškoměrem, později naše první PDA Acer n30. (Na výsledky výškového profilu pomocí cyklocomputeru v té podobě, jak jsme tehdy zpracoválali, se podívejte třeba zde). Až později jsme zjistili, že Acer n30 v kombinaci s programem TomTom není pro výlety to pravé ořechové....

  Wendabr
   

Zlom přichází v roce 2006. Já jsem mezitím vyměnil Acer za daleko lepší Asus A-632 s větší citlivou a navíc integrovanou GPS, manželka zakoupila Garmin Legenda z akce u Bédi Trávníčka.

 

Začala éra pokusů o navigaci za pomoci techniky...

 

Trápili jsme se s používáním nevhodných programů, velmi slabých mapových podkladů v elektronické podobě. Nakonec jsme se dostali k programo OziExplorer. V té době ještě nebyl na dnešní úrovni, ale bylo zřejmé, že to je to pravé pro turistu. Ještě jsme nic netušili o jeho budoucích možnostech, ale potenciál byl znát.

 

Začali jsme OziExplorer studovat. Nejdříve oba dva stolní verzi, já navíc - jako majitel PDA - i OziExplorerCE. Zpočátku jsme se poctivě snažili si i mapy vyrábět - pro vlastní potřebu - z papírových podkladů a následně kalibrovat. Postupem času se na trhu objevovaly i elektronické mapy komerčních firem. V současné době jsou mapy pro OziExplorer pro ČR dosažitelné i ve více měřítcích, problémem ale zůstává jejich aktuálnost z hlediska silnic a budov. Nicméně, pro turistickou navigaci v lesích a horách jsou dobře použitelné.

 

V současné době už vlastníme přístroje dvojího typu - já jsem zůstal věrný PDA, manželka jednoúčelovému Garminu Oregon. V terénu jsou nevýhody jednoho vyváženy výhodami druhého typu, v geocachingu pak vytváříme "vlčí smečku", která jen zcela vyjímečně něco nenajde.

 

OziExplorer (ve všech třech podobách) považujeme ze všech navigačních programů bez autoroutingu za nejlepší software. Texty, vzniklé při naší výuce OziExploreru, dáváme tedy - při zachování autorských práv - na web, aby posloužily většímu množství uživatelů tohoto skvělého programu. Postupem času z našich stránek pravděpodobně zmizí manuál pro verzi 1.xx, který se pomalu, ale jistě stává přežitkem. Naopak k verzi 2.xx budeme pravděpodobně přidávat odkazy i na jiné postupy nebo programy, o OziExplorerem úzce související.