OziExplorerCE

(verze 1.12.3)


Toto je kapesní manuál kapesního navigačního programu, vytvořeného na základě originálního HELPu od autora programu OziExplorerCE. Hned na začátku opakovaně zdůrazňujeme, že popis se týká výhradně práce s "kapesní" variantou programu, i když "plná" stolní verze je zde také několikrát zmíněna. Používáme OziExplorerCE jako doplňkový program pro geocaching, neboť přímá cesta za navigační šipkou není vždy ta nejlepší a vědět, kde je které cesta, kde je řeka a plot je nanejvýš vhodné. Manuál tedy vznikl původně pro naši specifickou potřebu a tomu odpovídá i jeho obsah a členění do kapitol, i když se z velké části držíme originálu.

Vědomě nepoužíváme vyšší verzi 2.xx, protože se nám zdá - jak funkcemi, tak i grafikou - přeplácaná a pro naše účely nevhodná.

(EDIT 11.11.2008 - tak už používáme poslední verzi OziExploreruCE v2.22, protože umí načítat výšková SRTM data). Nicméně ze svých námitek o "přebarvičkovanosti" verze 2.xx nemíním ustoupit. Pokud tedy dopíšeme aktualizaci manuálu pro novou verzi, bude její první kapitolou popis, kterak upraviti menu k obrazu svému...


 

Ve stručném popisu se dozvíte, jak program instalovat a jako do něj případně přihrát podporu českého jazyka. (Co udělat před instalací programu, vlastní instalace, závěrečná doporučení pro instalaci programu).

V další kapitole program poprvé spustíme a zadáme registrační kód, který jsme získali po zaplacení programu. (Jak vložit registrační kód, závislý na ID Device - HW klíči zařízení).

Teprve nyní se můžeme v klidu věnovat nastavení správné konfigurace programu, abychom ho mohli smysluplně využívat. (Menu File - Configuration, General Settings, přednastavená zatržítka při spuštění programu, zoom mapy, soubor s waypointy, automatické schovávání nástrojové lišty, umístění mapových souborů, nastavení pravidel komunikace s GPS)

Jestliže jste začátečníci, nesnažte se tuto kapitolu uspěchat, nejvíce chyb vzniká právě zde. OziExplorerCE je defaultně nastaven poměrně dobře, nemusíte si s jednotlivými parametry pro začátek příliš hlámat hlavu. O to větší pozornost věnujte nastavení správné komunikace s jednotkou GPS. Poměrně snadné to mají majitelé interní (vestavěné) GPS v PDA, o něco složitější je nastavení spojení s externí GPS.

V samostatné kapitole zmiňujeme i to, na jakém konkrétním přístroji OziExplorerCE provozujeme a jeho ovládání pomocí HW tlačítek.

 

 


A když už opravdu nepomůže nic, či jste od přírody leniví, použijte "gůgl", nastavený pro hledání na tomto webu:

 

 

 


(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky