PDA Asus A632 s integrovanou GPS

... aneb na čem OziEplorerCE provozujeme?


Tento přístroj je momentálně na prodej!

(pokud je zde toto sdělení, je přístroj ještě volný. Kontaktovat mě můžete na adrese v levém sloupečku). Součástí je: přístroj s výsuvnou a otočnou PATCH anténou, koženkové pouzdro, držák do auta s integrovaným TMC přijímačem, napájecí adaptér +5V/2A a miniSD karta 2GB se základními programy na ověření správné činnosti. Pokud bude mít případný kupec zájem, mohu za příplatek přidat i kartu WiFi do konektoru SDIO typu SDW11G.

------------------------------------------------------------------------------------

PDA Asusu A632 (resp. jeho "dvojče" A636) patří už v současnosti mezi starší přístroje, nicméně svoje služby zatím skvěle plní.

Asus A632

Základní rozdíl mezi oběma typy PDA je ten, že 636 má integrovánu kromě GPS i WIFI, A632 ji nemá a na jejím místě je druhý slot pro kartu miniSD.

Naše PDA má tedy dva sloty na FLASH karty: 1x SD (plná velikost), která se vkládá shora a 1x miniSD, která se vkládá vlevo nahoře. V době zakoupení PDA jsem tomuto typu dal přednost právě kvůli dvěma kartám a dodnes jsem litoval pouze jedné věci - o dva roky později se začaly používat vysokokapacitní karty typu SDHC, se kterými neumí A632 pracovat. Asus postupem času vydal patch pro SDHC karty, který životnost PDA o pár let prodloužil. Problém však není zcela vyřešen - PDA po startu bez patche SDHC karty skutečně nevidí, i po spuštění patche nelze do miniSD vložit větší kartu než 4GB. (Resp. lze, ale systém ji nevidí, proto karta miniSD musí být vždy pouze typu SD, větší karta může být SDHC).

V současnosti tedy používáme PDA takto: v miniSD slotu 4GB miniSD kartu, ve větším slotu 32 GB SDHC kartu, což je maximum, co tam v současnosti můžete provozovat. Na menší kartě pracují všechny aplikace (jízdní řády, textové editory, prohlížeč PDF a ostatní, potřebné na cestách), na větší kartě je nainstalován OziExplorerCE se všemi rastrovými mapami, které potřebujeme, tj. kompletní katastrální mapy 1:10000 České republiky a okolního příhraničí, kam často jezdíme (Slovensko, Bavorsko, Polsko), mapy turistických cest a cyklostezek. Otestovali (a rozchodili) jsme dokonce i program Garmin Mobile XT, umožňující zobrazovaní garminovských vektorových map (např. Czech Topo 2) na PDA. Vzhledem k tomu, že má poměrně velkou HW náročnost (mj. doporučeno 256 MB paměti) a dost nám PDA "vyčerpával", byl po vyzkoušení opět smazán. (Topo 2 máme na "Oregánu").

416 MHz procesor se - při spuštění více programů najednou - už občas zadýchává, nicméně OziEplorerCE je napsán dobře a moc systémových prostředků si nevezme.

Na rozdíl od jiných typů PDA má Asus A-632 velmi hezky upravený systém, tedy přímo v češtině. U některých PDA totiž máte systém po hard-resetu v angličtině a nejdříve ho musíte samostatným programem počeštit - nejčastěji něčím od firmy Sunnysoft. U tohoto přístroje si s tím nemusíte lámat hlavu - po tvrdém resetu je okamžitě připraven v češtině.

Podrobnější recenzi tohoto vynikajícího přístroje si můžete přečíst zde.

 

 


Moje žena používá už od svých geo-počátků přístroje Garmin - nejdříve GPS Legend od Bédi Trávníčka, který přestal po roce stačit. Přešli jsme tedy na 60CSx, které osobně považuji za nejlepší přístroj pro "kačery". Ten se však odebral do křemíkového nebe, když jednou nevydržel start našeho geovozidla na připojené napájecí šňůře.

Edit- srpen 2009: celkem 4x jsme Garmin 60CSx neúspěšně reklamovali, pak už jsem se naštval a přístroj opravil sám. Takže nyní máme doma i plně funkční Garmin GPSMAP 60CSx.

Vystřídal ho "Oregáno" (Oregon 300), vybavený mapou Topo 2.


Kombinace těchto dvou přístrojů, na dlouhých cestách doplněných ještě netbookem Asus eee, poskytuje maximální komfort - mapy vektorové i rastrové, jízdní řády a všechny programy, na které jsme zvyklí z domácí přípravy (Skrýčotlač, GeoGet apod.).

 

 


Některé poznámky k přístroji, pokud ho chcete lépe využívat:

  

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky