Jak převést GPX do formátu WPT?


V této kapitole budeme řešit metodou příkladu, jak si zjednodušit geocaching pro "lovce" úrovně BM (Basic Member - hráč neplatící, tedy s nižší úrovní práv na serveru Geocaching.com).

BM uživatel má na výběr pouhé stahování údajů o skrýších ve formátu LOC, což je nevyhovující, neboť obsahuje pouze souřadnice a název skrýše. Jestliže vyžadujete hint (nápovědu) nebo popis přístupu ke skrýši až v terénu, máte prostě smůlu.

V OziExplorerCE nižší verze (např. naše zmiňovaná v1.12.3) nelze jednoduchým způsobem přímo importovat GPX soubory, získané pomocí aplikace Skrýšotlač. Ten umí několik formátů výstupu, ale WPT mezi ně zatím nepatří. Vyšší verze (od v2.xx) to sice umí, ale ty vědomě nepoužívám, neboť si myslím, že se pro geocaching nehodí pro svou grafickou přeplácanost.

Následující postup se tedy týká těch uživatelů, kteří používají výstupy GPX ze Skrýšotlače, pro přiblížení ke skrýši starší verzi OziExploreruCE a pro dohledání na místě např. program BeelineGPS.

Níže uvedené postupy se dají za normálních podmínek na stolním PC řešit poměrně rychle a efektivně, neboť stolní verze OziExplorer umí přímo importovat GPX soubor, bohužel "kapesní" verze OziExplorerCE ne. Dost často se mi stávalo, že jsem po exportu dat ze Skrýšotlače v časovém stresu pozapomněl data na stolním PC převést do jednodušší podoby a získal jsem tak soubor, vhodný pro dohledání pomocí BeelineGPS, ale už ne data, která mě dovedla pomocí OziExplorerCE (v PDA) na místo.

Níže naznačený postup má tedy jeden hlavní cíl - poradir si i v terénu se staženými data v GPX souboru a rychle a správně je převést do WPT, tedy seznamu waypointů (bodů) se souřadnicemi, zobrazitelnými v OziExplorerCE.


 

Získání dat ze Skrýšotlače

Po přihlášení standardním způsobem stáhneme data o skrýších a vyexportujeme dvě varianty dat:

  1. GPX (PQ) - které obsahuje všechny údaje o námi požadovaných skrýších v dané oblasti. Jestliže používáte jako jména keší GCxxxxx, můžete bod 2 přeskočit - tak se vám totiž budou zobrazovat i - po úpravě - v OziExploreruCE. Jestliže jste - podobně jako já - od přírody líní a chcete mít v OziExploreruCE keše s plnými textovými názvy, je potřeba využít i bod 2. Výstupem GPX (PQ) bývá obvykle velmi velký soubor, neboť jeho součastí jsou i listingy a logy jednotlivých keší.Tento soubor používám přímo v programu BeelineGPS, neboť je možné ho přímo importovat.
  2. GPX - dostanete export o něco méně hezký, zato hodně krátký a co je důležitého - s plnými textovými názvy keší. Tento výstupní soubor používám - po úpravě - v programu OziExplorerCE. POZOR - i tento soubor bude mít stejnou koncovku GPX, proto doporučuji změnit název souboru, aby se nepletl s variantou 1. Já na odlišení používám koncovku _OZI. Pokud se tedy první soubor jmenuje "brno.gpx", tento druhý "brno_ozi.gpx".

 

ad 1) uložení dat do GPX (PQ)

export GPX (PQ)

S tímto souborem už dále nic nedělám, uložím si ho do složky "GEOCACHING" na kartě SDHC, odkud si ho později "vyzvedne" program BeelineGPS.

 

ad 2) uložení dat VÝSTUP - EXPORT GPX

vystup-export-gpx

Protože tento soubor budeme ještě upravovat a požadujeme, aby v OziExploreruCE byla používána celá jména (až do konečné délky 25 znaků), je potřeba si výstup ze Skrýšotlače nastavit asi takto:

export2a

export2b

Nyní máme GPX soubor (ve stručné podobě), připravený na převod do WPT.

 


Převod GPX_OZI souboru na WPT

Protože autor OziExploreruCE sám používá ve vyšší verzi Ozíka převodní program G7toCE, vystačíme si s ním také. Je třeba stáhnout ze stránek autora tu správnou verzi, v mém případě (mám PDA Asus A632) je to varianta pro procesor ARM:

vyber_typu_downloadu

Po stažení ho obvyklým postupem naistalujeme na PDA. (V mém případě na miniSDcard:/Program Files/g7toce). Soubor, vytvořený pro naše účely, se bude jmenovat třeba "zkouska_ozi.gpx".

Spuštění G7toCE a otevření souboru "zkouska_ozi.gpx":

spusteni_g7toceopen_file_gpx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

open_file_gpx2open_file_gpx3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní máme soubor GPX otevřený a zobrazeny jednotlivé skrýše, jejichž parametry nyní potřebujeme exportovat jako WPT. postup tedy bude menu WPT - SELECTION - ALL WAYPOINTS

 

select_waypointsselect_all_waypoints

 

 

 

 

 

 

 

 

Cache pro převod tedy máme vybrané a yní je musíme vyexportovat do WPT.

Postup - menu WPT - SELECTION - SendSelWpts to a File.

send_sel_wpts_to_file

Jestliže nechcete vybírat jednotlivé cache, jejich parametry budete exportovat, ale chcete převést celý GPX soubor, stačí pouze po jeho nahrání do G7toCE zvolit variantu save as... a zvolit typ exportu WPT. Všechny waypointy budou nahrány v novém, exportovaném souboru, přímo čitelném pro OziExplorerCE (i starší verze). Výhodou tohoto způsobu převodu je to, že G7toCE běží na PDA, takže lze převod udělat i dodatečně v terénu.

Exportovaný soubor uložíme tam, odkud máme nastaveno hledání tohoto typu dat programem OziExplorerCE (defaultně je to OZIEXPLORER / DATA)

 

 


Načtení exportovaných dat (*.wpt) do OziExplorerCE

Po nahrání mapy se zájmovým prostorem použít jednoduše funkci menu File - Waypoints - Load WP file.

load_wp_fileexport_wp_file

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V této podobě máme už viditelné pozice umístění cachí a lze setavovat cestu pro jejich hledání. (Stačí kliknout na bod, podržet stylus a vybrat z nabídky Add to route). Díky podrobným mapám OziExplorerCE nyní můžeme plánovat nejlepší přístupové cesty ke skrýším v závislosti na terénu a počasí. (Poznámka - zobrazené polohy keší na posledním obrázku neodpovídají skutečnosti!, abych alespoň trochu dodržel pravidla nezveřejňování v otevřené podobě - schválně jsem je posunul).

 


Dohledání cache

Pomocí OziExploreru jsme se dostali poblíž cílových souřadnic. Konečný "odlov" už zařídí program BeeLineGPS, kterému pouze importujeme GPX (PQ) soubor, který jsme vyrobili v bodě 1.

Menu Waypointy - Operace se soubory - Importovat waypointy

import_waypointsimport_waypoints2

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, OziExplorer, OziExplorerCE, Des Newman, Using the Track Toolbar, user tracklog, Repositioning Track Points popup menu, Using the Track Toolbar, doporučení pro instalaci

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky