Moderní napájecí zdroje pro (cyklo)turisty

 

Protože rád zkouším nové druhy techniky, stává se - i když jen zřídka - že mi časem nějaká technika zůstane "na ocet". Jakkoli je funkční, není už nová a momentálně mi k ničemu není. Nabízím ji tedy za sníženou cenu těm, kteří ji lépe uživí...

 


Tato technika je momentálně volná k prodeji

aneb kdo se první ozve...


 

Fotoaparát CANON SX1 IS

bližší popis zdecanon sx1

Přístroj je v dobrém stavu, opotřebení odpovídá době používání. Navíc dodám UV filtr, resp. předsádkové čočky, bude-li zájem.

Pokud máte dost světla, lze využít dvacetinásobný zoom fotoaparátu na maximum Minimální (přepočtená) ohnisková vzdálenost je pro Canon SX1 přibližně 28mm (pro formát 16:9 až 29mm), maximální končí u dvacetinásobku, tj. asi 560mm.

Velmi rychlý; procesor DIGIC4 (plocha 7,9 x 6,3 mm, 18 miliónů tranzistorů) vyžaduje ke spolupráci s ním i rychlé paměťové médium, aby nebyl zdržován. I vzhledem ke kapacitě tak přichází v úvahu jenom karty SDHC a to ještě ty ze skupiny Class 6, tj. s přenosovou 6 MB/s. Měl jsem zpočátku obavy, jestli nebudu muset ještě i mezi nimi vybírat ty nejrychlejší, ale naštěstí ne. Momentálně (srpen 2009) pracuji s obyčejnou SDHC 16 GB Class 6 od firmy AData (té nejlacinější) a nejsou s ní žádné problémy. Pokud chcete ještě rychlejší, není problém si připlatit a mít za vyšší cenu klidně i 30MB/s.

canon sx1Oficiální update firmware (FW) z března 2009 - bezproblémová instalace, umožňující naučit Canon SX1 novým "kouskům", hlavně tedy bezztrátový; formát RAW. Celý; postup update je na webu podrobně vysvětlen, a pokud se předem připravíte, nejsou s ním žádné problémy. Jako součást updatu dodávají i Digital Photo Professional, což je právě software pro zpracování RAW fotek. (Z u nás dostupný;ch programů to umí i vyššší verze Zoner Photo Studia také. Rozhodně tedy v11, na které jsem to zkoušel).

Součástí prodeje nejsou baterie a flash karta.

Cena: cca 7000 Kč (možnost jednání)

 

 


 

GPS typu Garmin 60CSx Garmin 60CSx

prodáno!

Bývalá TOP z nabídky Garminu. Dodnes patří mezi jejich přístroji k těm nejpřesnějším. GPSmap 60CSx je vybaven velkým a skvěle čitelným TFT displejem o velikosti 56 x 38 mm, který při rozlišení 160 x 240 bodů zobrazí 256 barev. Kvalita displeje umožňuje zobrazit dostatečně velké údaje číslicemi, ale také přehlednou mapu. Přitom není nijak velký a na kole ani při turistice nebude nijak zvlášť zatěžovat. Při váze 153 gramů má rozměry 155 x 61 x 33 mm.

Anténa je schována v pevném gumovém pouzdře, takže vydrží případné nárazy. Celková konstrukce je také dostatečně robustní, takže není třeba se obávat případných pádů na zem. Přístroj je navíc odolný vůči vlhkosti a podle normy i ponoření do vody, kde by měl vydržet v hloubce jednoho metru minimálně půl hodiny.

Na zadní straně se nachází kryt baterií, a také gumové krytky, které ukrývají USB port, kulatý napájecí konektor a také konektor pro připojení externí antény. Nicméně ten vzhledem k dobré citlivosti vestavěné antény asi nepoužijete. Oproti zvyklostem z automobilových navigací mají turistické trochu více tlačítek. V tomto případě je základním bodem kruhový čtyřsměrný ovladač umožňující pohyb po menu. Pod displejem se nacházejí dvě tlačítka (In/Out) sloužící pro nastavení měřítka mapy. V některých případech plní tato tlačítka i funkci softwarových kláves.

Tlačítkem Find můžeme kdykoli začít vyhledávat trasu – hledat konkrétní body, města, adresy, křižovatky, případně vyhledávat podle bodů zájmu (POI). Navíc přístroj podporuje také geocaching, celosvětovou hru pro hledání pokladu. Tlačítko Mark pak umožňuje v kteroukoli chvíli uložit aktuální pozici jako důležitý bod. Vpravo od kruhového ovladače se nachází tlačítko Menu a také Page umožňující přepínání mezi jednotlivými obrazovkami – menu, přehled nalezených družic, trasový počítač, mapa, kompas a výškoměr. V případě, že spustíme navigaci, přibude obrazovka s popisem trasy. Příjemné je, že veškerá datová pole si můžeme definovat podle svých preferencí – na obrazovce trasového počítače si tak můžeme nechat zobrazit ty hodnoty, které nás zajímají. A také u mapy si můžeme zvolit informace, které potřebujeme. To se skvěle hodí v případě, že používáme přístroj jak na kole, tak v autě – v obou případech totiž potřebujeme trochu jiná data. V autě nám asi trochu bude chybět dotykový displej.

Přístroj je osazen novým GPS čipsetem SiFR III a dvanáctikanálovým GPS přijímačem, který nabízí opravdu skvělou citlivost a rychlý start. Přijímač naprosto spolehlivě nalezne družice i v lese, kde je výhled na oblohu minimální a kde většina ostatních přístrojů selhává.

Cena: 2 500 Kč

 

GPS (datalogger) typu
Mobile Action i-gotU GT-200

prodáno!

Mobile Action igotU GT-200Novinka v podobě GPS i-gotU GT-200 se zabudovaným Bluetooth, která mapuje vaši cestu, poté dokáže přiřadit GPS polohu k fotografiím, zachycených během výletu a zobrazit vše na online mapě. Samozřejmostí je podpora Google Map a Google Earth. GPS i-gotU je dodáván v lokalizované krabici s českým manuálem a též s výborným programem i-gotU desktop, který veškerou práci udělá za vás. Další funkcí nové GPS i-gotU GT-200 je použití jako plnohodného GPS přijímače pro vaše mobilní telefony, PDA či notebooky. Tento produkt je určen všem kteří vlastní digitální fotoaparát, mobilní telefon, notebook a chtěli by zaznamenávat svoji trasu nebo používat navigační software pro zjištění trasy či aktuální polohy. Chtěli byste i po 10 letech vědět kde že to vlastně byla tato fotografie pořízena. Novinka v podobě GPS i-gotU vám k tomu pomůže. Tento maličký přistroj dokáže sledovat vaši cestu, posléze ji zobrazit na mapě a přiřadit k ní fotografie podle toho kde byli pořízeny. Jediné co musíte udělat je nastavit správný čas na vašem digitálním fotoaparátu a na GPS nastavit časový interval snímání. Samozřejmostí je, že během cesty můžete pořídit takové množství fotografií jak jen je veliká kapacita paměťové karty ve vašem fotoaparátu. GPS i-gotU mezitím snímá a ukládá vaši polohu do své interní paměti. Po návratu stačí nahrát vaše fotky do PC, uložit data z GPS i-gotU pomocí přiložené USB kolébky a zapnout program i-gotU desktop. Po synchronizaci vašich fotek s informacemi o poloze vám vyjede výsledek na online mapě. Potom stačí vše uložit a podělit se o dobrodružství se svými přáteli.

Umí uložit až 32000 záznamů.

Cena: 500 Kč

 

 

PDA Asus A632 s integrovanou GPS (Sirf3)

prodáno!

ASUS A-632PDA Asusu A632 (resp. jeho "dvojče" A636) patří už v současnosti mezi starší přístroje, nicméně svoje služby zatím skvěle plní.

Základní rozdíl mezi oběma typy PDA je ten, že 636 má integrovánu kromě GPS i WIFI, A632 ji nemá a na jejím místě je druhý slot pro kartu miniSD.

Naše PDA má tedy dva sloty na FLASH karty: 1x SD (plná velikost), která se vkládá shora a 1x miniSD, která se vkládá vlevo nahoře. V době zakoupení PDA jsem tomuto typu dal přednost právě kvůli dvěma kartám a dodnes jsem litoval pouze jedné věci - o dva roky později se začaly používat vysokokapacitní karty typu SDHC, se kterými neumí A632 pracovat. Asus postupem času vydal patch pro SDHC karty, který životnost PDA o pár let prodloužil. Problém však není zcela vyřešen - PDA po startu bez patche SDHC karty skutečně nevidí, i po spuštění patche nelze do miniSD vložit větší kartu než 4GB. (Resp. lze, ale systém ji nevidí, proto karta miniSD musí být vždy pouze typu SD, větší karta může být SDHC).

V současnosti tedy používáme PDA takto: v miniSD slotu 4GB miniSD kartu, ve větším slotu 32 GB SDHC kartu, což je maximum, co tam v současnosti můžete provozovat. Na menší kartě pracují všechny aplikace (jízdní řády, textové editory, prohlížeč PDF a ostatní, potřebné na cestách), na větší kartě je nainstalován OziExplorerCE se všemi rastrovými mapami, které potřebujeme, tj. kompletní katastrální mapy 1:10000 České republiky a okolního příhraničí, kam často jezdíme (Slovensko, Bavorsko, Polsko), mapy turistických cest a cyklostezek. Otestovali (a rozchodili) jsme dokonce i program Garmin Mobile XT, umožňující zobrazovaní garminovských vektorových map (např. Czech Topo 2) na PDA. Vzhledem k tomu, že má poměrně velkou HW náročnost (mj. doporučeno 256 MB paměti) a dost nám PDA "vyčerpával", byl po vyzkoušení opět smazán. (Topo 2 máme na "Oregánu").

416 MHz procesor se - při spuštění více programů najednou - už občas zadýchává, nicméně OziEplorerCE je napsán dobře a moc systémových prostředků si nevezme.

Na rozdíl od jiných typů PDA má Asus A-632 velmi hezky upravený systém, tedy přímo v češtině. U některých PDA totiž máte systém po hard-resetu v angličtině a nejdříve ho musíte samostatným programem počeštit - nejčastěji něčím od firmy Sunnysoft. U tohoto přístroje si s tím nemusíte lámat hlavu - po tvrdém resetu je okamžitě připraven v češtině.

Podrobnější recenzi tohoto vynikajícího přístroje si můžete přečíst zde.

Cena: 2000 Kč

 


Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, OziExplorer, iPAQ 214, WiFi, Bluetooth, defender case, geocaching, REPLACE náhradní LiOn články, mobilní zdroje pro turisty, olověné AKU, gelové AKU, NiMH, tužkové články, rychlé dobíjení, pomalé dobíjení, lehké zdroje, DC-DC měnič, step-down converter, impulsní měniče,

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky