header

Zkušenosti s videokamerami mám od poloviny 90. let. Tehdy to byly ještě poměrně velké a drahé přístroje ma kazety, v komerční rodinné podobě s kvalitou špatného televizního vysílání.S příchodem normy S-VHS se začala kvalita přece jen zlepšovat, ale velkým problémem přesto zůstával převod z analogové podoby záznamu (z pásky) do počítače a vytvoření DVD disku nebo něčeho podobného.

Tyto postupy se prováděly pomocí grabovacích TV (video) přídavných karet do počítače, obvykle ovšem ještě zhoršující už tak nevalnou kvalitu záznamu.

 


Digitální videokamera JVC Everio MG-20

se záznamem na 1.8" pevný disk.


Tuto kameru jsem držel v ruce poprvé okolo roku 2005 a v té době to byla naprostá bomba. Pro nedostatek technických informací jsem zpočátku měl dokonce velké problémy s kamerou pracovat, neboť v některých režimech se nechovala podle očekávání. Napadalo by vás třeba, že bude mít ochranu malého pevného disku uvnitř zabezpečenu čidlem, měřícím rychlost pohybu kamery? V dokumentaci se tvrdí, že stihne vypnout HDD, než dopadne na zem, já jsem měl zpočátku problémy s příliš rychlými pohyby, které čidlo vyhodnocovalo jako pád... Následně se vám po zanutí ukáže anglické hlášení o vypnutí přístroje právě z tohoto důvodu.

No svou dobu měla kamera pár solidních vychytávek. Především to však byl úžasný přístroj, který se zcela schoval do větší chlapské dlaně - perfektní věc pro akce, kam nechcete nosit celý batoh. S koupenou baterií vydržel asi na hodinu práce, postupem času samozřejmě akumulátor stárnul, takže po několika letech jsme zakoupili novou baterku, tentokrát s výdrží takřka 5 hodin! (Cena přibližně 800 Kč). Bohužel její velikostí se už trochu ztrácí ten pocit malé kamery...

Kamera JVC Everio MG-20 s připojenou hodinovou baterií

 

Videokamera JVS Everio MG-20 s připojenou hodinovou baterií.

 

Kamera nemá vůbec průhledový hledáček a veškeré řízení se dělá pomocí otočného displeje. (Opravdu jde otočit i naopak, zobrazovací částí od kamery).

Pomocí dvojice vysocesvítivých LED lze při záznamu přisvěcovat scénu. Nevýhodou je naopak pouze integrovaný mikrofon, takže filmování v protivětru není to pravé ořechové.

Silnější baterie ke kameřeJednoduše (el. přepínačem v menu) lze určovat, kam bude záznam směrován. Kromě 1.8" HDD, který je na boku kamery, lze totiž nahrávat i na SD karty, vkládané zespod přístroje. Při filmování lze používat i režim fotografování (přibližně ekvivalent 2 Mpx, čili VGA rozlišení, pro současnost nic moc, ale jako dokumentační přístroj parádní!)

 

Silnější baterie ke kameře.

 

Formát záznamu byl v té době hodně netypický a to s koncovkou MOD. Většina tehdy používaných SW pro jednoduchý střih videa s ním měla velký problém. JVC se s tím vyrovnalo pomocí utilit od Cyberlinku, které umožňovaly jak přetažení z kamery, tak i jednoduchý střih. Později jsme přišli na to, že se tento nativní formát dá převést například pomocí WinAvi video Convertor na jiné (AVI, MPEG) formáty, aby byl umožněn střih v Pinnacle Studiu 9, na které jsme měli tehdy licenci. Na samém počátku práce však ta radost stála za to - žádné složité převody záznamu z pásky přes TV kartu do počítače. Tady se pouze USB kablíkem připojil přístroj jako Mass Storage, v jakémkoli manažeru přetáhly soubory *. MOD do počítače a bylo vystaráno! Rázem skončily problémy s taháním mnoha náhradních kazet při vícedenních výletech. Teď prostě jen večer data "vysypete" do jakéhokoli počítače a ráno začínáte zase s kapacitou 4 hodin záznamu!

Pohled na kameru JVC Everio MG-20

Přední pohled na kameru

Dole pod objektivem je umístěn mikrofon, vpravo od něj dvojice LED pro přisvěcování. Vpravo nahoře přepínač druhu provozu (vypnuto - přehrávání - záznam). Na levém boku kamery se nachází kryt 1.8" harddisku. Je schovám pod krytem, běžný uživatel z něj stahuje data pouze cestou USB kabelu.. Ostatní ovládací prvky nejsou vidět. Většina z nich se nachází pod výklopným displejem - konektor S-Video, přepínač druhu provozu, talčítka pro přisvětlování, vícefunkční křížový ovladač (jeho funkce se mění v závislosti na druhu provozu apod.

 

 

Ovládací prvky pod krytem displeje

Modrý přepínač určuje, jestli se kamera bude chovat jako kamera nebo jako fotoaparát. Tlačítko INFO je taková hezký vychytávka přístroje - po zmáčknutí na displeji ukáže, jak byla vyčerpána kapacita baterie a kolik času vám odhadem ještě zbývá (s přesností na minuty).

 

Ovládací prvky, schované pod výklopným displejem kamery

 

Tlačítkem MENU otevřete možnost nastavení ovládacího menu s velkým množstvím možností od typu záznamu, jeho kvality, zapnutí/vypnutí digitálního zoomu apod.

A na závěr malá ukázka možností záznamu kamery. Krátký soubor není nijak upravován, pouze převeden z podoby MOD do AVI, aby se na něj mohli podívat všichni.

Kamera se nechá připojit přímo k televizoru, takže můžete film promítat přímo z kamery na televizní obrazovku, třeba po celodenním výletě na ubytovně.

Podívejte se (kliknutím na obrázek), jak videokamera JVC Everio MG-20 natáčí v běžných podmínkách. Záznam trvá 32 sekund, originální MOD soubor z kamery má cca 36 MB, vy se budete dívat na převedený formát AVI s nejnovějšími kodeky (srpen 2009), který má velikost asi 11 MB. (Film pochází z mojí cesty podél bývalé železné opony v roce 2008. Pokud vám nepůjde zobrazit, chybí vám příslušné nové kodeky).

Bývalé vojenské průzkumné stanoviště Havran

Bývalé vojenské průzkumné stanoviště Havran na státní hranici.

(spuštění videa kliknutím myší na obrázek)

 

V době, kdy jsme kameru pořizovali, stála cca 23 tisíc, dneska za tu cenu máte fullHD kameru do dlaně. Pokud vám ovšem tato PAL kamera stačí, dá se v současnosti koupit přibližně za 7500 Kč.

Videokameru od ledna 2009 již nepoužívám, zcela ji nahradilo HD video fotoaparátu Canon. Tento fotoaparát sice není primárně určen na vytváření filmů, nicméně jeho procesor DIGIC4 je umí v lepší kvalitě, než tato videokamera.

 


Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, videokamera, JVC, Everio, MG-20, formát MOD, převod videa, WinAvi video Converter, Havran, záznam na HDD, fullHD, MOD, AVI,

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky