header

 

 

 

OBVYKLÉ VAROVÁNÍ:

Tato stránka slouží pouze jako
návod, nikoli dogma.
Pokud něčemu nerozumíte,
tak to nedělejte! Nemohu nést odpovědnost za vaše nevydařené pokusy!

 

 

 

 

 

Google Maps - instalace a použití


GOOGLE mapsKlienta pro zobrazování mobilních map od Google je možné stáhnout na jejich stránkách. (Konkrétně pro iPAQ a WM tady). Google Maps pro kapesní počítače samozřejmě vyžadují připojení k internetu pro stahování map. Lze zvolit z několika způsobů.

Protože nemám (a nechci) připojení přes mobil, zbývá přímé propojení synchronizačním kabelem přes PC nebo WiFi. V případě rychlého připojení k internetu se komfort využití takřka neliší od běžného PC s rychlou linkou. Pokud provozujete GM v inteligentním telefonu, bude se program - pravděpodobně na principu signálu od GSM BTS - snažit aspoň o hrubou lokalizaci, i když nebude mít GPS signál. Pokud nemá možnost aktuální pozici zobrazit, uvede to v podobě bublinového hlášení.

U posledních verzí programu (zde pracujeme s verzí v3.2.1.17 - viz obrázek vpravo) došlo k lepšímu plánování tras, vyhledávání POI a tak podobně. Mírně se změnilo i grafické rozhraní aplikace. V této nejnovější verzi je hlavní novinkou funkce nazvaná Oblíbená místa, která vám pomocí volitelných ikon a nápisů umožní uložit si libovolné místo do oblíbených a tím si ho zapamatovat pro další použití.

Instalace je velmi snadná (automatická) a žádné problémy se nevyskytly.

Google_maps Google_maps Google_maps

Po spuštění se objevila uvítací obrazovka a následně mapa části Brna, protože jsem v PDA předtím provozoval jinou navigaci a přístroj si zřejmě pamatoval výchozí souřadnice. (Jinak se obvykle ukazuje část USA).

V pravá části - menu Nabídka je možno vybrat požadovanou činnost. Činností, které můžete dělat i požadovat, je poměrně hodně - od prostého hledání, přes zobrazení dopravního linek a satelitní mapy až po vkládání a hledání oblíbených položek.

Google_maps Google_maps Google_maps

Jako první variantu zadáme pouze "Brno". pokud zadání více neupřesníte, zobrazí GM prostor, kde je přibližně střed města - v Brně je to okolo hlavního nádraží. Řekněme dále, že budeme chtít navštívit opavský park světoznámé chovatelsky lvů Joy Adamsonové, který je poblíž ulice Riegrova v Opavě, hned vedle jejího rodného domu. Zadáme Opava, Riegrova ulice.....

Google_maps Google_maps Google_maps

... a po pár vteřinách máme zobrazen výsledek. Jestliže chceme naplánovat trasu, musíme určit počáteční a koncový bod, popř. zadat i časové údaje

Google_maps Google_maps Google_maps

Po výpočtu je zobrazena slovně trasa s pokyny.

Je možné si prohlédnout i jednotlivé vrstvy mapy. (Zde jsou v nich předchozí výsledky).

Google_maps Google_maps Google_maps

Funkcí, která je velmi užitečná a urychluje práci, je vyhledávání kontaktu přímo z vašeho adresáře. Program se snaží zobrazit lokalizaci adresy vašeho kontaktu, který si z adresáře sám načte. Pokud adresu najde, okamžitě se přesune s mapou do její blízkosti. Po kliknutí na navigační tlačítko se zobrazí podrobnosti k tomuto kontaktu.Máte však i více možností - nechat se k místu kontaktu navigovat (textově i graficky) nebo najít zajímavé objekty v okolí.

GOOGLE maps GOOGLE maps GOOGLE maps

Google koupil podrobnější letecké mapy už i pro Českou republiku od brněnského Geodisu, takže snad už brzy zmizí neostré obrázky jako je ten nahoře uprostřed. Letecká fotomapa je zvláště vynikající ve prospěch geocachingu - kdo někdy na internetu viděl letecké fotomapy Google, asi si dokáže představit, jak snadné je dohledat keš s tou samou mapou v ruce. Navíc když na ní bliká bod s vaší polohou…

GOOGLE maps GOOGLE maps GOOGLE maps

 

Mobile Google Maps je freewarová aplikace, přesto je celkem použitelná pro hrubou navigaci nebo pro příležitostné řešení problémů s nalezením cíle nebo trasy. Samozřejmě se nemůže vyrovnat už zavedeným placeným navigačním systémům, a to ani funkcemi, ani podrobností, směrováním k cíli nebo možnostmi nastavení. Velký rozdíl je zvláště v přírodě, Google je přece jen více zaměřen na města, ale pro ty, kteří nepotřebují všechny vyspělé funkce a hlasovou navigaci, se Google Maps mohou hodit.

Aplikace může pracovat i bez modulu GPS, což je její silnou stránkou, kterou ocení ti, kteří prostě GPS přijímač nemají a nevyplatí se jim jeho nákup. Je ovšem pravda, že pak musi rezignovat z takových funkcí, jakou je například možnost vyhledání aktuální pozice. Celkově jde o velmi podařenou aplikaci - bez zbytečných okras a kudrlinek dělá to, co má a dělá to dobře.

 

 

 


Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, OziExplorer, Mobile Google Maps, letecká mapa, satelitní mapa, lokalizace v GSM síti, BTS,

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky