header

 

 

Zajímavá diskuzní fóra:

OBVYKLÉ VAROVÁNÍ:

Tato stránka slouží pouze jako
návod, nikoli dogma.
Pokud něčemu nerozumíte,
tak to nedělejte! Nemohu nést odpovědnost za vaše nevydařené pokusy!

 

 

 

 

gTraxx nebo goTraxx? Který název je vlastně správně?

V jedné z prvních recenzí na Navigovat byl použit název gTraxx, protože autor našel toto označení uvnitř přístroje pod baterií a rozhodnul se, že jiné označení (goTraxx) je mediální masáž našich prodejců.

Já jsem tu baterku taky vyndal (viz fotografie níže) a ejhle - je tam goTraxx! Tak já už se vážně v té mediální masáži nevyznám...:-)))

 

Externí GPS modul Evolve goTraxx


Evolve goTraxx - toulky www.alena.ilcik.czJak už bylo řečeno výše, nemá iPAQ 214 integrovanou GPS, proto je nutné používat přídavnou. Jak pracovní jsem zvolil Evolve goTraxx. Ne snad proto, že by byla nejnovější nebo nejlepší, ale prostě jenom proto, že jsem ji v pravou chvíli našel válet v šuplíku, neboť jsem ji už dříve používal ve spolupráci s netbookem Asusu EEE 901 na navigaci v autě s programem Map Factor PC Navigator, kde se - jen tak mimochodem - hezky osvědčila.

Přijímač používá nikoli osvědčený čip Sirf III, ale Mediatek MT3. S tím je spojeno pro mě - jakožto dosavadního uživatele Sirfu - několik problémů:

 1. u přijímačů pro pěší navigaci a geocaching je životně důležité umět vypnout tzv. statickou navigaci, resp. zjistit, jestli byla výrobcem už vypnuta. Pokud totiž není, je GPS vhodná pouze do prostředí s rychlostí pohybu větší, než cca 4 km/hod. (Například do auta, nikoli na pěší chůzi). Zatímco u Sirfu jsem to už měl "vychytané", Mediatek je velkou neznámou
 2. vyřešit automatické připojování externího modulu k navigačním programů. U vestavěného Sirfu to byla sranda - nastavil se správný port COMx, rychlost přenosu a už to fičelo. Když bylo potřeba připojit GPS na více programů najednou, měl to Asus ošetřen pomocí HW a SW portů, takže ani u WM5 nebylo potřeba žádných zvláštních programů.
 3. tato GPS má, zatím jako jedna z mála - aspoň pokud já vím - tzv. 5Hz režim, který má přispívat kvalitnějšímu logování trasy a určení lokalizace přístroje. S tím je třeba se také naučit žít - viz níže.
 4. speciální napájení řešit nemusím - naštěstí má goTraxx velmi slušnou výdrž, miniUSB napájecí konektor a v nouzi nejvyšší je možné přímo vyměnit baterku, protože je to standard do telefonů Nokia. (Například do Nokia N70 ME).

 

Technické parametry přijímače Evolve goTraxx


Přijímač má pracovní výdrž baterie přibližně 16hodin. Systém pracuje jako 51kanalový přijímač, s chipsetem MediaTek MT3. 51 kanálů se může zdá - mírně řečeno - přehnaných, pokud máme na orbitu reálně 24 družic (+ nějaké náhradní) a najednou je možno na každé polokouli vidět pouze 12. Principiálně to Evolve zdůvodňuje jednak rezervou pro systémy v jiných zemích (Rusko, Čína,...) a dále tím, že podle (blíže neurčené) specifikace Mediateku se provádí naladění prvních rychlých 19 kanálů při startu - pátrání po GPS signálu. Po získání fixu zůstane pro zpracování přesné polohy aktivních dalších 32 (přesných) kanálů - 32+19=51. Jako technik si dokáži představit, že uvnitř čipu jsou zvlášť rychlé (kódové měření) a zvlášť přesné (fázové měření) kanály, což se najednou v provozu obvykle vylučuje, ale co je na tom pravdy, to opravdu nevím. K podrobnějším údajům výrobce se zřejmě jen tak každý nedopracuje.

(Podle statistik z roku 2008 je v Česku nejčetnější viditelnost 8 družic (medián), minimum pak 6, maximum 12 družic. Teoreticky může výrobce - kromě 12 standardních kanálů - uvažovat se zpřesněním signálu relativní metodou (popř. diferenční DGPS), tj. příjmem i od pozemských, velmi přesně zaměřených vysílačů. Touto metodou je možné zpřesnit signál GPS, zkreslený při průchodu atmosférou. To jsou zřejmě ty zbývající kanály do počtu 32. Vzhledem k tomu, že výrobce uvádí v datasheetu MT3 čipu příjem pouze "civilní" frekvence L1, měly by všechny přijímače být pouze jednofrekvenční. Přijaté veličiny mohou být vyhodnoceny kódovým nebo fázovým měřením, popř. jejich kombinací. Metody založené na zpracování kódového měření stanoví vzdálenosti jako součin doby a rychlosti šíření signálu mezi družicí a anténou. Pro mapovací účely je kódové měření použitelné pro mapy malých a středních měřítek, tj. pro mapy 1:M s měřítkovým číslem M = 10000 a více. Fázové měření je přesnější než kódové. Je využitelné pro tvorbu geodetického bodového pole a samozřejmě také pro podrobné mapování všech měřítek. Vzdálenosti mezi družicí a GPS aparaturou jsou určovány z měření nosné vlny GPS signálu. Při fázovém měření nesmí dojít k přerušení signálu (no-fix). Jakékoliv i krátkodobé přerušení signálu znamená znemožnění určení správného celočíselného násobku vlnové délky (ambiguity) a nutnost opakování měření, čili zase opětné zapojení rychlých kódových přijímačů a začít znovu od začátu, ale to už asi každý z praxe zná).

Velmi podobný přístroj Solar Evolve se solární dobíječkou a 32 kanály, se ve velkém srovnávacím testu na Navigovat umístil na prvním místě. Nerozhodily jej úzké ulice, nepřetahoval zatáčky a významněji neustřeloval ani na křižovatkách při stání. Na některých místech si vedla lépe konkurence, v celkovém průměru však Evolve vítězí. Přijímač nezaváhal ani při vyhledávání satelitů při zhoršených podmínkách.

Specifickou zvláštností typu goTraxx je 5Hz přenos NMEA údajů. Ten má několik důsledků:

 • přenos údajů do počítače je 5x častější, než u běžných GPS přijímačů, což má ua následek, že některé navigační programy to "nevydýchají" a významným způsobem se opožďují
 • logovací soubor s trasou je 5x větší
 • logovaná trasa je (obvykle) přesnější. Při testech se subjektivně zdá, že šipka tolik neskáče a mapa se pohybuje plynuleji. Měření nadmořské výšky nevykazuje příliš velké výškové skoky v zaznamenané trase.

První bod (zpožďování) je zdaleka nejčastější výtka, kterou uživatelé na tento přístroj mají. Při BT napojení na určitý počítač a navigační systém si však každý uživatel sám musí vyzkoušet, jaké parametry nastavit, aby se mu vyhnul. U pomalejších PDA a telefonů se Symbianem nebo WM to mělo přesně ten problém, co je popisován, ale u vykonnějších strojů byla přesnost lepší, než se Sirf III. Ale i u méně vykonných přístrojů se to dá obejít nastavením aplikací - ti, co Evolve goTraxx mají a vyřešili tento problém, tak si ji pochvalují více, než Sirf III.

Větší logovací soubor (řádově stovky kB) není ve věku SDHC (CF) karet s kapacitou desítky GB žádný problém.

 

 

GPS chip Mediatek MT3


Pokud se podíváme na vyráběné MTK chipy, vidíme, že v Evolve goTraxx je použit pravděpodobně ten z výrobní řady FGPMMOPA3 (Potvrzení na dolních fotografiích). Tento chipset má podle výrobce následující parametry:

- RoHS compliant
- 51 channel
- Pinheader connection for easy to assemble
- DGPS (RTCM, SBAS (WAAS, EGNOS, MSAS)) support (optional by firmware)
- Max. update rate: 5Hz (optional by firmware)
- With patch antenna on top & external GPS reception antenna application
- External antenna support by SMA or MCX jack
- Include backup battery for RTC time
- Suitable for GPS handheld, G-Mouse, AVL type receiver

Datasheet s podrobnými elektrickými parametry hledejte třeba zde. Z něj vyplývá, že se jedná o POT konstrukci (Patch On Top), uvnitř je tedy anténa typu PATCH (25mm x 25mm x 4mm) a GPS by tedy měla směřovat neustále horní částí k nebi a nesena ve vodorovné poloze. Integruje v sobě hodiny reálného času (RTC), 4 MB Flash paměť, nízkošumový zesilovač, řadu přesných diltrů a přijímač (TCXO).

Blokové schéma čipu Mediatek

 • Typická spotřeba: 56mA (acquisition), 40mA (tracking)
 • Pracuje s L1 Frequency (1575,42 MHz), C/A code, 51-channel
 • High Sensitivity (citlivost):Up to -158 dBm tracking, superior urban performances (tj. přibližně stejná citlivost jako Sirf II. Špičkové Mediateky však mají citlivost lepší - až -165 dBm)
 • Position Accuracy (přesnost zaměření):< 3m CEP (50%) without SA (horizontal)
 • Cold (studený) Start is Under 36 seconds (Typical)
 • Warm (teplý) Start is Under 34 seconds (Typical)
 • Hot Start is Under 1 second (Typical)
 • Max. Update Rate (kolikrát za sekundu přenese NMEA data):5Hz (Default 1Hz - lze nastavit, potom je se stejným přenosem, jako ostatní typy GPS přijímačů)
 • RoHS Compliant
 • Optional in connecting interface pin header - je možné (volitelně) připojení externí antény pomocí rozhraní

Jen pro pobavení - Američani uvažují o čipu MT3 jako nejlepším ze zkoušených obvodů pro některé zbraňové systémy s automatickým rozpoznáním vlastní/cizí. (Friend/Foe Recognition), takže Mediatek bude rozhodovat, zda blížící se letadlo sestřelit nebo ne.... Ještě se bojíte navigace s tímto čipem?

 

 

Spolupráce PC s GPS přijímačem Evolve, zjištění a nastavení parametrů


Přijímač komunikuje prostřednictvím Bluetooth, konkrétně přes profil virtuální sériový port. Téměř každé PDA si namapuje bluetooth kanály pro vysílání/příjem jako dva virtuální sériové porty COMx. Programová aplikace, využívající navigační informace vůbec nemusí být přizpůsobeny pro bluetoothovou komunikaci, protože virtuální sériový port se z pohledu aplikace jeví jako zcela běžný sériový port. Toho se využívá u některých programů, které přímý způsob komunikace neumí, ale lze jim nastavit příjem dat z určitého COM portu, kam je z bluetooth kanálu přesměrujeme.

Poznámka - pozor při nastavování BT komunikace, pokud používáte TomToma verze 7.91x.xxxxx! Přepisuje některé soubory PDA, důležité pro bluetooth komunikaci, např.BtCoreIf.dll. Blíže zde.

Bezdrátové univerzální pojítko má ohromnou výhodu, můžete jej využívat s několika zařízeními (nikoli však současně).

Krok č. 1 - kontrola spolupráce obou zařízení přes bluetooth

Připojení bluetooth Evolve goTraxx Připojení bluetooth Evolve goTraxx Připojení bluetooth Evolve goTraxx

Připojení bluetooth Evolve goTraxx Připojení bluetooth Evolve goTraxx Připojení bluetooth Evolve goTraxx

 

Krok č.2 - nastavení konkrétních portů kvůli spolupráci více navigačních programů najednou (z GPS přijímače přijímá PDA data na HW portu, aplikacím je předává na SW portu. Tak je zajištěna možnost běhu více navigačních programů najednou. Lze spustit například TomToma, ve stejném čase OziExplorerCE a podělit je o data z jednoho GPS přijímače).

 

Připojení bluetooth Evolve goTraxx Připojení bluetooth Evolve goTraxx Připojení bluetooth Evolve goTraxx

 

Krok č. 3 - spuštění konkrétní navigační aplikace - zde Garmin XT Mobile s mapou Topo Czech v3

 

Provoz Garmin XT MObile na iPAQ214 Provoz Garmin XT MObile na iPAQ214 Provoz Garmin XT MObile na iPAQ214

Provoz Garmin XT MObile na iPAQ214 Provoz Garmin XT MObile na iPAQ214

Obával jsem se, že nebude k dispozici podobný program, jaký byl kdysi na Sirf III, se kterým bylo možné nastavit či změnit některé parametry čipu.

Nakonec to nebyl až takový problém, komunita vývojářů je opravdu šikovná. Evolve je sice hrozná firma, která s uživateli nijak nekomunikuje, ale stačilo se uvědomit, že s tímto čipem a 5Hz přenosem jsou i jiné GPS navigace od jiných výrobců, třeba tento. Jakoby našemu Evolve z oka vypadnul, i s těmi 5 Hz. Když si dáte vyhledat jeho výrobce (Transystem), zjistíte, že je komunikativnější a na svém webu nabízí nejen kompletní dokumentaci, ale i ovládací program s názvem GpSview, momentálně ve verzi 2.0.14. S tímto SW se už na GPS dostanete, jenom ne přes USB, ale musíte zvolit BT komunikaci.

Program GPSView_pro_čipsety_Mediatek_MT3

 

Co zatím vytýkám chipsetu MTK je statická navigace - nemožnost zapnutí/vypnutí. Píšu "zatím" protože doufám, že se nějaká cesta komunikace s chipsetem najde a budeme moci ověřit, že nám výrobce nelže. MTK obecně nedovoluje předávání nastavovacích procedur koncovým uživatelům.

Podle MediaTeku technicky vlastně neexistuje nic takového, jak "statická navigace" na MTK chipsetu. Čipset MediaTek prý nemá pravou statickou navigaci, jako přijímače Sirf Star III. Neustále totiž aktualizuje pozici a v případě hledání pokladu v geocachingu přesně a rychle upravuje vzdálenost od cíle. Nicméně, některé recenze mluví o tom, že šipka, ukazující směr k cíli se buď nemění vůbec, nebo jen příliš pomalu. Statická navigace je prý pojem, používaný u čipsetů Sirf Star a je specifický pro jejich design. Podle některých ohlasů na diskuzních fórech z let 2007, byla problémem právě ona "hraniční" rychlost mezi pomalejším a rychlejším pohybem, která určuje chování MTK čipu. Princip byl asi tento - když se dostanete nad určitou rychlost, funguje čip v pořádku a dokonce vám bude předávat správná data, i když zpátky zpomalíte dokonce i pod tu hraniční rychlost a to až do konečného zastavení. Potom se jakoby přepne do "statického" módu a čeká na dosažení hraniční rychlosti a tak pořád dokola.

Doufejme tedy, že máme s novějšími GPS pokoj.

Starší mikroprogramové vybavení MTK mělo zvláštní chování při malých rychlostech a uživatelé v diskuzích na to upozorňovali jako na statickou navigaci. Na novějších MTK chipsetech by tato vlastnost měla být upravena novým mikroprogramovým vybavením po květnu 2007. (Platí obecně pro všechny MTK čipy). Konkrétně pro Evolve goTraxx, dováženou do naší republiky, by měla být ta časová hranice červen 2008. Pokud máte později koupenou navigaci, měli byste v ní mít nové mikroprogramové vybavení, které se více než hodí pro pěší navigaci nebo geocaching.

Pokud budete přesto chtít měnit určité vnitřní nsatvení nebo naopak zjistit, v jaké "kondici" je GPS, zaměřte se na tyto utility:

Zvláště druhá aplikace je velmi oblíbená mezi tuningovými nadšenci okolo Overcloking.cz. Pomocí ní totiž nastavují zpátky frekevenci přenosu z GPS na 1Hz, místo standardních 5Hz. Výsledkem má být lepší funkce navigačních programů typu TomTom či Garmin Mobile.

Pokud patříte navíc mezi bastlíře, kteří musí neustále dokola "tunit" svoje GPS a toužíte po ovládání samostatnými příkazy, můžete zkusit použít http://www.gpspassion.com/upload/MTKTweak.zip (zde uveřejněno) Měla by to být utilita, zapínající/vypínající SBS režim, tj. WAAS/EGNOS zpřesnění pro MTK chipset pomocí příkazů $PMTK301 a $PMTK313 přes Com port.(9600 b/s). Zazipovaný soubor má 2 verze aplikace - MTKTWEAK.exe je Windows a MTKTweakCE.exe je pro WinCE. Výsledná přesnost GPS by měla být větší. To je ovšem bez záruky, nezkoušel jsem.

Napájecí baterie


Napájecí LiOn baterie má napětí 3.7V a kapacitu přibližně 1020 mAh. (Záleží na konkrétním výrobci, pohybuje se od 800 do 1100 mAh). Nabíjí se USB kabelem velmi rychle a krásné je na ní hlavně to, že je to standardní baterie telefonů Nokia. Není proto problém koupit při skončení její životnosti nový akumulátor.

Vybírejte však pečlivě - ceny značkových a "replace" baterií jsou opět velmi rozdílné, skoro řádové. Zatímco Alza prodávala v listopadu tuto baterii za 709 Kč, PIXmania za 1244 Kč, Aku-Shop vám ho prodá za 298 korun a mobilTEL dokonce za 180 Kč.

Telefony Nokia s baterií BL-5C dostupné na našem trhu (můžete kupovat i podle nich):

Nokia 1100, Nokia 1110, Nokia 1112, Nokia 1600, Nokia 2300, Nokia 2600, Nokia 2610, Nokia 2626, Nokia 3100Nokia 3120, Nokia 6030, Nokia 6085, Nokia 6230, Nokia 6230i, Nokia 6270, Nokia 6600, Nokia 6620, Nokia 6630, Nokia 6670, Nokia 6680, Nokia 6681, Nokia 6820, Nokia 6822, Nokia 7610, Nokia N70, Nokia N71, Nokia N72, Nokia N91, Nokia E50, Nokia E60

Nokia 1100c, Nokia 1101, Nokia 1108, Nokia 1255, Nokia 1315, Nokia 2112, Nokia 2118, Nokia 2255, Nokia 2272, Nokia 2275, Nokia 2300c, Nokia 2310, Nokia 2355, Nokia 2610b, , Nokia 3105, Nokia 3125, Nokia 6086, Nokia 6108, Nokia 6175i, Nokia 6178i, Nokia 6631, Nokia 6682

 

 

Obrazová příloha


Zde naleznete několik ilustračních obrázků z doby, kdy jsem Evolve rozdělával. (Všechny fotografie jsou moje).

Evolve goTraxx - inside

Napájecí baterie (zvětšit)

Stejný typ jako do některých Nokií. Zobáček na uzavíracím krytu není - vzhledem k velikosti baterie -
moc dobře vyřešen a při častějším otvírání dochází obvykle k jeho ulomení

Evolve goTraxx - inside

Evolve goTraxx - inside

Tak vypadá "nahá" GPS

Uprostřed je čipset, na pravé straně uprostřed miniUSB port a nad ním kontakty akumulátoru

Evolve goTraxx - inside

Evolve goTraxx - inside

Zajímavě řešené tlačítko ZAP/VYP a indikace

V horním víku přístroje je pouze kus vytvarovaného plastu

Evolve goTraxx - inside

Vlevo PATCH anténa, vpravo uprostřed tlačítko ZAP/VYP

Evolve goTraxx - inside

Zapínací / vypínací mikrotlačítko

Evolve goTraxx - inside

Evolve goTraxx - inside

Náznak připojení externího anténního konektoru a seriového (RS 232) monitoringu

 

 

Největší nevýhodou této GPS je pro mě momentálně absence přijímače TMC, která se jinak do nových modulů už přidává a GPS komunikace tím získává konkurenční výhodu.

 

 


Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, OziExplorer, Evolve goTraxx, Mediatek MTK3, Sirf III, statická navigace,

 

 

 

 

 

 

 

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky