header

Svoje - v pořadí druhé - PDA, tentokrát už s integrovanou GPS jsem si pořídil někdy v roce 2005, po návratu z norského "tažení". Asus A-632 je dodnes velmi slušný přístroj, který vydržel veškeré moje outdoorové trápení bez jediné poruchy. Přesto už jeho životnost končí a chci se pomalu, ale jistě připravovat na jeho nástupce. S manželkou máme každý svůj fotoaparát i GPS - žena je pro Garmin, já jsem pro PDA přístroje. Nedá se jen tak jednoduše říct, která kategorie je lepší, každá totiž má své výhody i nevýhody. Nejlepší je to samozřejmě tehdy, pokud jsme v terénu společně - tehdy totiž nevýhody jednoho vyváží výhody druhého...

Když jsem v září 2009 uveřejnil příspěvek na webu Geocaching.cz s žádostí o radu při výběru potenciálně nového přístroje, ani zdaleka jsem netušil, co čeho "lezu". Co člověk, to názor a u "kačerů" to platí dvakrát...

Dotazu na web totiž předcházel poměrně podrobný průzkum trhu, který mi naznačil, že doba "čistých" PDA - bez GSM modulu - pomalu, ale jistě končí. Potají jsem doufal, že mi někdo z uživatelů GPS poradí přístroj, kterého jsem si při hledání v e-shopech nevšimnul. Naděje se však nesplnila - iPAQ 214 je opravdu poslední mohykán této třídy - zřejmě se to výrobcům nevyplatí vyrábět, jestliže uživatelé chtějí přístroje s komunikátorem.

Já však zastávám názor, že na focení je foťák a na telefonování telefon a nevadí mi tahat sebou obojí, což asi do budoucna už nebude možné. Čínské laciné výrobky HTC - všechno v jednom - pomalu válcují trh s přenosnými přístroji, původně čistými PDA....

 


Hewlett Packard iPAQ 214 Enterprise handheld

aneb poslední čistokrevné PDA z Číny pro americkou firemní klientelu...


 

Na úvod - pro porovnání - informace o mém dosavadním přístroji Asus A-632.

Jde o klasické PDA s QVGA rozlišením (320x240 bodů), pamětí 64 MB a integrovanou GPS s velmi citlivým čipem Sirf III. Příjem mohl být dále zvýšen vyklápěcí anténou v zadní části přístroje. Baterie 1300 mAh umožnila - pokud byla nová - provoz v terénu cca 3 a 1/4 hodiny. Postupem času jsem se naučil vypínat displej a používat další "šetřící" techniky - doba provozu stoupla na 7 hodin. Vynikající věcí jsou 2 sloty na karty miniSD i full SD, což mi umožnilo poslední rok používat přídavné flash paměti o velikosti 4 + 32 GB, naprosto dostačující pro všechny outdoorové aplikace. Co mi ale přestávalo stačit, byl výkon procesoru, absence WiFi připojení a QVGA rozlišení. V těchto parametrech by měl být nový přístroj lepší, v těch ostatních se mu alespoň vyrovnat.

 

Co jsem chtěl a co jsem nakonec koupil


Jaké požadavky jsem tedy vznesl na diskuzní fórum na své nové "big boy toys"?

1) PDA na WinCE min 5.0, lépe 6.x (Symbian a podobné věci jsou buď mrtvé nebo málo rozšířené)
2) přístroj nemá být zároveň i komunikátor (mobil chci mít i bu¨doucnu samostatně). Místo GSM modulu raději větší paměť.
3) má mít rozlišení větší, než 320x240 bodů (např. 800x600, 640x480, 480x272 apod)
4) CPU v přístroji chci rychlejší, než cca 450 MHz
5) Přístroj pokud možno má mít integrovanou GPS (kladné zkušenosti s Asusem)
6) Když se to všechno vleze do 10 tisíc (dohromady), bude to krásné.

Odpovědí se sešlo celkem dost, ale převážně zmiňovaly přístroje, které podstatným způsobem nesplňovaly moje požadavky (starší přístroje, pomalejší CPU, jenom QVGA rozlišení nebo - v případě Magellanu i výrazně vyšší cena, neadekvátní užitné hodnotě).

iPAQ 214 EnterpriseV požadavcích jsem neřešil výdrž napájecích baterek a odolnost v terénu. Jsem realista a vím, že obojí je velkou slabinou PDA, která se beze změny technologie nedá překonat, proto s nimi počítám a zabezpečím je jinak - odolnost v terénu přídavným pouzdrem (defender case), nabíjení přídavným zdrojem. Doplnění energie v terénu hodlám zabezpečit dosavadním způsobem, tj. mým "Černobylem", který zásoboval už dva roky zpátky Asuse. Tři přídavné baterie 7.4V / 7500 mAh musí PDA vystačit v terénu přibližně na týden. Mechanickou odolnost jsem řešil už dříve DoDo (doma dodělaným) držákem, obloženým měkkou gumou. Tento způsob hodlám použít i pro nové PDA, pokud se nebude prodávat ochrané pouzdro přímo od výrobce.

Jak vidíte na vedlejším snímku, konkurs na nový přístroj vyhrál - bez velké konkurence - iPAQ 214 od Hewlett Packardů. Ve výběru byly ještě jiné přístroje, ale pouze u tohoto pozitiva převážila negativa. Ani jeden ze zamýšlených přístrojů totiž nevyhovoval 100%. Ani nemohl - pokud bych požadoval všechno to pozitivní ze starého přístroje na novém, cena by se bezpochyby přehoupla už v základu přes 15 tisíc. To jsem rozhodně nechtěl, protože k PDA je nutno ještě přikoupit paměťové karty a ochranou fólii na displej.

iPAQ 214 je původně zamýšlený pro firemní klientelu, což sice znamená vyšší pořizovací cenu, ale na druhé straně je to signalizace pro další firmy, které se "přiživují" na dodávkách dopňků k nim. Tyto firmy velmi citlivě sledují, pro které výrobky konkrétně se jim to vyplatí a v případě "business" klientely to zřejmě platí. Teoreticky přicházely v úvahu ještě některé přístroje od Mio nebo HTC, ale buď obsahovaly komunikátor nebo měly pomalé procesory popř. příliš atypické rozlišení, takže nakonec zůstal pouze iPAQ. Tento typ přístroje už není nejnovější (začátek výroby na podzim 2007), na druhé straně byly vychytány některé mouchy a dodávané příslušenství je větší.

Co jsem tedy za cenu 7 900 Kč dostal?

5x OtterBox - defender case

(ochrana PDA v terénu)

defender case

defender case
defender case
defender case
defender case

Ve všech recenzích pějí zpracovatelé chválu na velký displej. Bodejť by ne, má VGA rozlišení - 640x480 bodů. Trochu jsem se tedy předem bál, že budu mít v ruce po vybalení cihlu, ale není tomu tak - je pouze o trochu větší, než starý Asus. Přední část je až nepříjemně lesklá a zanechává skvělé otisky prstů, zadní část je pogumovaná, což je sice nepříjemné při zasouvání do pouzdra, ale na druhé straně zase lehce nevypadne ze zodolněného a pogumovaného pouzdra (defender case), ve kterém ho budu nosit v terénu. (Viz obrázek vpravo a dole). V českých krajích se prodává i varianta z hliníkového plechu od firmy Brando, která se otvírá jako krabička - viz další obrázky. defender case3Zajímavý je potom uchycení této zavřené krabičky pomocí kolíčku s pružinou, naprosto stejném, jako má Garmin GPSMAP 60CSx. V zadní části hliníkové skříňky je dírka se závitem, kam se zašroubuje kulatý držák (vlevo) a přicvakne se kolíčkový držák. Ten umožňuje volné ruce, protože se dá lehce připnout na popruh batohu. Pokud budu mít nakonec hliníkovou variantu, otvírá se možnost dalšího DoDo v podobě oblepení měkkou pryží.

 

(Edit 25. září 2009

Tak jako defender case jsem zakoupil ten obal, který vidíte na dolním snímku.Moc se mi líbil ten vpravo, ale na našem trhu není dosažitelný.

Defender case - hliníková skříňka s dvířky

Horní dvířka mají nad displejem výpň z čirého plexiskla a pefektně ho chrání, aniž by zhoršovala viditelnost. Sunnysoft prodává obal buď v přírodní (světlé) hliníkové barvě, nebo nastříkaný načerno. Zajímavé je, že ta stříbrná krabička je výrazně levnější. Jak PDA do krabičky zapadá a jak se s ním potom pracuje, se můžete podívat na níže uvedeném videu.

Alu Defender Case

Vnitřek krabičky z tenkého hliníkového plechu je pokryt nějakou látkou, které vypadá jako plyš a při dotyku s PDA se chová jako guma. V každém případě neleží přístroj na plechu, ale je od něj izolován. V plechu jsou výřezy všude tam, kde je na přístroji nějaká díra. Vzhledem k tomu, že budu využívat bluetooth přenos, musím ještě vyzkoušet, co to s bezdrátovou komunikací udělá, až zavřu PDA do plechové skříňky.)

Pro práci v terénu si přes zimu vyhraji a obalím tu hliníkovou krabičku měkkou 3mm gumou, aby vypadala například takto.

Přístroj má při rozměrech 126 x 76 x 16 milimetrů hmotnost 192 gramů. IPAQ 214 ukrývá pod kapotou procesor Marvell XScale PXA310 taktovaný na frekvenci 624 MHz, která bohatě dostačuje jak pro práci s dokumenty office, tak pro přehrávání videa ve formátu DIVX a rozlišení určeném pro projekci na stolním PC. Systémová paměť RAM má hodnotu 128 MB, paměti ROM najdete v přístroji 256 MB.

Silnou stránkou IPAQu 214 je možnost rozšíření paměti. V přístroji se nachází nezvykle hned dva sloty pro paměťové karty a oba je možné používat najednou. První z nich je určen pro karty SD/SDHC až do kapacity 32 GB. Druhý slot pojme kartu typu compact flash (CF) se stejnou maximální kapacitou jako u typu SD. Dohromady tak lze vestavěnou paměť rozšířit až o neuvěřitelných 64 GB prostoru. Tato velikost bude zároveň počáteční kapacitou, se kterou budu v září 2009 zahajovat provoz.

V předcházejícím odstavci jsou uvedeny kapacity karet po 32GB, což bylo v době koupě tohoto přístroje prodávané maximum. Všichni naši prodejci proto uváděli v reklamách právě tuto hodnotu, ale asi to nebude tak úplně pravda. V září 2009 se už prodávají karty CF s kapacitou 64 GB, takže v případě potřeby nebude problém zvýšit si paměť na hezkých 92 GB, naprosto dostačujících pro všechny běžné aplikace i v budoucnu. Bohužel, v září 2009 je cena jedné takové této karty téměř rovna ceně PDA. Pro karty SD ve druhém slotu je to asi konečná, neboť formát SDHC má momentálně maximum 32 GB a nevypadá to, že nová norma přijde brzy.Svoje zkušenosti s používáním paměťových flash karet jsem stručně popsal v jiné kapitole, nicméně musím přiznat, že mít na PDA 64 GB je skutečně skvostná práce a karty dokonce nemusí být ani ty nejrychlejší.Protože v některých diskuzních fórech je zmiňován špatný power management pro vypnuté CF karty, v případě, že nechcete používat obě najednou, dejte přednost SD kartě.

Jedna z variant použití PDA počítala i s využitím pro paměťové jenom slotu SD a do CF vsunout přídavnou GPS kartu.Toto jsem - prozatím - odmítnul, protože na diskuzních fórech se to jenom hemží požadavky na help support právě na tuto variantu. Viz kapitola iPAQ 214 - známé problémy a řešení.

Jedním z největších lákadel je bezesporu VGA displej. Na čtyřpalcové úhlopříčce s rozlišením 480 x 640 bodů můžete stylusem, ale díky velikosti celého displeje bez problémů i prstem, řádit vskutku bez omezení. Zobrazení displeje je díky jeho vysokému rozlišení velice jemné, ikony a písmo jsou vyhlazeny, skoro nikde se nenachází žádná ostrá hrana nebo přechod, který by nevšední podívanou kazil. Na trhu jsou mobilní přístroje, které minimálně v jedné ose mají ještě větší rozlišení, u tohoto přístroje je však výhodou, že navýšení rozlišení proti "normálnímu" QVGA (320x240) je v obou osách stejné. Odpadá tak problém s během některých programů, které v netypickém prostředí (např. 800x472) odmítají spolupráci. Například po instalaci a prvním spuštění OziExploreruCE na iPAQu jsem ještě nestačil ani změnit skin na VGA a program se bez problémů rozběhnul na QVGA skin, přičemž si pouze 2x roztáhnul obě strany.

Na některých webech jsem si povšimnul stížností na zbytečně velké ikony a písmo na VGA displeji, abych byl konkrétní - ukázka - "....Microsoft ale toto nadšení trochu zchladil, protože všude používá obrovská písma a ikony jak pro slepejše...". Chápu, že pokud toto napíše mladý majitel PDA s orlím zrakem, má ze svého pohledu asi pravdu. iPAQ214 je však určen primárně pro firemní klientelu, z nichž minimálně polovina jsou "slepejši"....(včetně mě). Musím tedy konstatovat, že jako "slepejš" mohu ovládat menu na displeji bez brýlí a to se počítá....:-))

Recenzenti se ve svých příspěvcích rozplývají nad výdrží PDA na jedno nabití. Přístroj je napájen baterií s kapacitou 2100 mAh, která ho bez problémů uživí po relativně dlouhou dobu. Vše samozřejmě závisí na způsobu, jakým bude přístroj použit, zdali budou zapnuté technologie WiFi a bluetooth a na jaké úrovni se bude nacházet intenzita podsvícení. Podle recenzí mělo PDA vydržet více než 7 hodin při běžné kancelářské práci, s občasným puštěním WiFi. Pokud jsem opakovaně prováděl měření výdrže, dostal jsem se většinou k hodnotě menší, ale je pravdou, že jsem se nijak nesnažil zapnout všechny "šetřící" techniky a nechal PDA běžet na normálním nastavení s neustálým svitem displeje. (Na druhé straně je mi to celkem jedno, protože v terénu můj "Černobyl" dodává energii pro PDA po celý den).

 

 

 

Prohlédněte si i další odkazy na iPAQ 214


 

 


Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, OziExplorer, iPAQ 214, WiFi, Bluetooth, Marvell XScale PXA310, VGA displej, čistokrevné PDA, poslední mohykán, defender case, geocaching,

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky