header

 

Hardware iPAQ 214 Enterprise


 

Kupoval jsem iPAQ 214 z několika důvodů a tím hlavním bylo, abych si "trochu" polepšil z hlediska výkonu použitého HW. Přestože iPAQ 214 už nebyl v době koupě nejnovější přístroj (prodával se už téměř 2 roky), přesto mi to částečně splnil.

 

 

Použitý mikroprocesor (CPU Marvell PXA310 RISC Microprocessor)


Pochází od firmy Marvell, která koupila před časem divizi těchto "malých" procesorů od Intelu a pustila se směle do vývoje řady Monahem.

Marvell mikro-architektura je základní částí vestavěných a dalších řešení, která ovlivňují a řídí dnešní digitální životní styl: od podniku až po domácí spotřebitele. Používá se v diskových technologiích, paměťových řadičích, směrovačích, přepínačích, mibilních komunikátorech a MP3 přehrávačích.

Architektura je postavena na ARM technologii, optimalizované pro nejlepší výkon služeb z hlediska různých aplikací a je velmi flexibilní. Použitý mikroprocesor pochází z řady XScale PXA310 (Monahans LV). Je 32bitový a má frekvenci 624 MHz a je postaven technologií CMOS 90nm. (V embedded aplikacích ho lze taktovat v rozmezí 104 až 624 MHz).

Vzhledem k tomu, že je určen pro mobilní přístroje, obsahuje velmi sofistikovaný systém úpory energie - původní intelácký SpeedStep (přepínání frekvencí směrem dolů při nevytížení CPU) a ovládání velikosti napájecího napětí. Je připraven na připojení WIFi prostředků a 3G mobilních sítí. V kombinaci se SpeedStepem poskytuje Intel Wireless techologie nejlepší poměr výkonu a spotřeby a prodlužuje tak délku provozuschopnosti přístroje. Podporuje rozšířenou normu Bluetooth v2.0 EDR. (Rychlejší přenosy). Prostředí podporuje Wi-Fi, WiBro, and WiMAX.

Pro VGA displeje je integrován video akcelerátor. Rychlý procesor je doplněn o 128 MB RAM a 256MB ROM, takže uživateli zůstává k dispozici pro běh programů více volné paměti.

Procesor XScale PX310


Procesor XScale PX310 (zdroj Marvell) -- Klikněte zde pro větší zobrazení.

 

VGA displej


Poskytuje rozlišení 640x480 (4" úhlopříčka), které v mobilním sektoru teprve začíná, protože je poměrné náročné na výkon procesoru. Byl to jeden z důvodů, pro který jsem si toto PDA pořizoval. Bude používáno převážně pro navigaci a při zobrazení mapových souborů je větší diplej významnou konkureční výhodou, zvláště u rastrových map.(Viz OziExplorerCE).

Původní recenze z roku 2007 a 2008 si stěžovaly na tuhost displeje a neadekvátní realci na dotyk stylusem. U mě se tyto problémy zatím nevyskytují. (Pracuji i s přídavnou ochranou fólií).

 

Paměťové sloty na karty


Dalším překvapením jsou 2 sloty - 1x SDIO a 1x Compact Flash, přičemž lze používat oba najednou, což momentálně (v září 2009) znamená maximálně 32GB na SDHC kartě a 64GB na CF kartě - naprosto skvělé! Vzhledem k absenci interní GPS měli někteří uživatelé tendenci využívat slotCF na vložení adaptéru GPS na této kartě, ale HP asi nedořešilo úplně spolupráci s těmito kartami, takže spolupráce GPS v CF slotu a systému v PDA nefunguje dobře. Nejlepším řešením je tedy používat oba sloty pro paměťové karty a GPS připojovat externím modulem přes bluetooth.

Protože 64GB CF karty jsou zatím poměrně drahé, využívám kombinaci 32GB+32GB, což je i na budoucí programové aplikace víc než dostatečné.

 

Přenosové technologie


Bezdrátové technologie jsou zastoupeny Wi-Fi 802.11b/g (vč. Cisco Compatible Extensions v.4) s podporou VoIP, Bluetooth 2.0 + EDR. Infraport již není v systému obsažen. (Dá se přidělat pomocí USB Host).

Přestože specifikace bezdrátových technologií je poměrně ohromující, nepodařilo se mi už opakovaně připojit na některé AP s technologií WPA2.

 

Napájení a synchronizacePřístroj je vybaven miniUSB slotem a 24pinovým proprietárním konektorem HP. K synchronizaci lze použít běžný miniUSB kabel a z tohoto pohledu se jeví systémový konektor na první pohled jako zbytečný. Ale jen na první pohled - miniUSB dává samozřejmě maximálně 500mA, zatímco plně vybitá baterka si klidně řekne i o 1A. Právě z tohoto důvodu je - kromě jiného - použit široký konektor. Napájecí zdroj je zcela správně vybaven koncovkou do tohoto konektoru a ne do USB, nicméně - pokud nevybíjíte přístroj až do dna, můžete ho na dobíjení použít. Sluší se ale připomenout, že můžete mít problémy při větší proudové spotřebě (CPU naplno, jasně svítící displej, WiFI a BT vysílání).

AC adaptér na 230V je vybaven výměnnými zástrčkami - osvědčené řešení pro cestovatele do cizích zemí.

 

Hlasové služby


PDA je vybaveno vestavěným mikrofonem a reproduktorem v zadní stěně. Pro účely VoIP (Skype) se dá aktivovat i přední piezo reproduktor. Standardní zvuk je - bez dodatečné úpravy jinými programy - poměrně slabý, což může být problémem při navigaci v dopravních prostředcích.

 


Link: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, CPU Marvell PXA310 RISC Microprocessor, VGA displej 640x480 bodů, iPAQ 214, SDIO, Compact Flash, SDHC

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky