Tento dokument je nedílnou součástí webu o využívání techniky v genealogii a cykloturistice na adrese http://www.technika.ilcik.cz Soubory nesmí být dále šířeny bez vědomí autora. Při odkazování užívejte adresu, zveřejněnou výše.

A obvyklé varování – veškeré informace berte jen jako inspiraci, nikoli dogma.

Všechny konstrukce stavíte na vlastní riziko!! Nemohu a nechci nést odpovědnost za vaši případnou nezkušenost.

 

 

 

 

 

PageRank ukazatel

 

   

GPS přístroje neodmyslitelně patří do výbavy každého cestovatele. GPSMAP 60CSx jsem pořídil původně jako druhý přístroj pro moji manželku.někdy v roce 2007, kdy tento typ byl na výsluní slávy. Po přibližně ročním bezproblémovém užívání "odešla" napájecí část a proto musel na záruční opravu. Z ní se vrátil úplně jiný - prý nový - přístroj. Žena si mezitím pořídila Garmin Oregon 300, který je v úplně jiné kategorii a tak nám tento přístroj zůstal.

Uživatelská oprava GPS Garmin

aneb

jaké odborníky mají naše "autorizované" servisy, pracující pro FONS....

 

V podstatě od počátku se ale u vyměněného přístroje začala vyskytovat chyba, popisovaná v různých diskuzních fórech. Podle způsobu projevu by to měla být závada, která se objevuje až po mnohaletém používání, spojeném s otřesy, např. při cykloturistice.

 • Odkazy na tato diskuzní fóra hledejte třeba zde. Principiálně je to výrobní závada a přesně těmito projevy to obvykle začíná. Já jsem ovšem technik a nebudu to řešit klepáním do dna přístroje, jak se na fóru naznačuje....:-))
 • Někdy mohou mít podobný projev závady i slabé akumulátory, ale to není tento případ. - ty si samozřejmě umím změřit.
 • V podstatě platí tento postup pro všechny závady samovolného náhlého nebo postupného vypínání přístroje, ať už změnou polohy přístroje (přehození z ruky do ruky, silnější stisk pouzdra) nebo otřesy (jízda na kole apod.) Jde už od počátku o špatný návrh pouzdra přístroje (příliš krátký spoj mezi horním a dolním krytem) nebo špatnou instalaci pouzdra a je to už několik let známá porucha - tedy aspoň ve slušných servisech....:-(((

Garmin se sice kasá, že 60CSx je navržena pro outdoor (včetně cykloturistiky), dokonce prodává i speciální držák pro řídítka jízdního kola, ale skutek utek, jak si ukážeme za chvíli...

Závada se projevovala jako náhodná, bez určité příčinné souvislosti. Poprvé to bylo při pěším zimním výletu (-2 stupně), přístroj uložen v horní kapsičce batohu - pro outdoorovou mašinku nic zvláštního. Při přestávce a uložení batohu v místnosti se po určité době GPS vypnula, což se předtím nikdy nestalo - přístroj nevypínáme, abychom měli přesný log prošlé trasy.

Samovolné vypínání mělo náhodný charakter - jednou pracoval přístroj 8 hodin, položený na stole bez výpadku a vypnul se tehdy, když jsme ho vzali do ruky. Jakýkoli pokus o navigaci v terénu skončil několikerým vypnutím/zapnutím přístroje. Někdy se GPS vypnula po pár minutách, někdy třeba po hodině, ale více než 2 hodiny nevydržela už potom nikdy.

Putoval opakovaně - cestou prodejce - do servisu. (V Brně je to FONS.CZ). Opakovaně se nám vracel s tím, že je pořádku - technici v "autorizovaném" servisu ho zřejmě měli položený 3 hodiny na stole a ani je nenapadlo s přístrojem hýbat. Jinak by na tu závadu totiž přišli. Byla nám dokonce zamítnuta - na základě vyjádření tohoto "servisu" - i žádost o vrácení peněz, neboť přístroj je prý v pořádku.

Pak už mě to přestalo bavit a GPS jsem se rozhodnul opravit sám, běžným postupem, uplatňovaným u oprav jakékoli techniky:

 • - kontrola napájení
 • - kontakty a spoje
 • - změna parametrů přístroje

Důležité je napsat, že když už přístroj fungoval, tak pracoval relativně dobře - na první pohled měl slušnou citlivost i zobrazené údaje se zdály být v pořádku. S jedinou výjimkou - indikátor stavu baterií při běžné práci (například při překreslování mapy) příliš rychle a příliš často měnil svoji hodnotu z plného na téměř prázdný. Po přeměření napájecích napětí bylo tedy jasné, že půjde pravděpodobně o závadu v kontaktech přístroje, čemuž od počátku nasvědčovaly i projevy při výpadku.

Pro jistotu jsem se rozhodnul udělat kontrolu druhého napájecího okruhu. 60CSX má totiž možnost trojího způsobu napájení:

 • a) 2x AA (alkalický nebo NiMH)
 • b) +5V cestou USB vstupu
 • c) +10 až cca 32 Voltů ze vstupu pro sériový port (COM (RS232). (Doporučuje se ale +12V, tj. přímo z paubní sítě auta - podrobnosti zde.Zapojení garminovských napájecích konektorů najdete tady.)

Vzhledem k tomu, že v přístroji můžete používat jak alkalický (1.5V), tak NiMH (1.2V) článek, čili rozdílná napětí, předpokládal jsem, že při zapojení USB se už nedobíjejí vnitřní články a přístroj je napájen pouze z USB. Důvodem je asi možnost napájet přístroj v autě buď přímo z palubní sítě vozidla nebo přes adaptér +12V/+5V a přitom zachovat možnost používání dvou typů článků s různým napájecím napětím.

Připojil jsem k GPS svůj měničový zdroj +5 Voltů a vyrazil na celodenní výlet do terénu. Za celý den se nevyskytnul ani jeden výpadek!

Je tedy jasné, že závada musí být pouze v okruhu kontaktů bateriového napájení, takže zbývá přístroj rozdělat a podívat se, co způsobuje problémy uvnitř.

Ještě před tím jsem udělal poslední zkoušku pružných kontaktů přímo v poli článků - očistil a odmastil kontakty, podložil gumou pro zvýšení přítlaku plochy kontaktu.

Kontaktní napájecí pole Garmin 60CSx

U některých typů outdoorových přístrojů se totiž časem stává, že články v přístroji nedrží přesně a vlivem změny jejich polohy ztrácí kontakt.

Pro zlepšení uložení AA článků jsem zároveň všechny 4 kontaktní plíšky podložil pružnou gumou, do uzavíracího víčka (není na snímku) vložil další, měkkou gumovou podložku, profilovanou do tvaru jednotlivých článků, takže po uzavření pouzdra jsou články tlačeny gumou do svých pozic. (Zkušenosti ze zodolňování vestavěné rádiové techniky Awacsu k nezaplacení...).

Rozděláme přístroj.

Je potřeba dát pozor na uložení těsnících gumiček, natažených v profilu pouzdra po celé jeho délce. Přístroj má dokonce trojí těsnění - druhá gumička utěsňuje odnímatelný kryt baterií, třetí gumička se nachází pod pouzdrem paměťové SD karty, takže i při natečení vody do pouzdra baterek by nemělo vnitřku přístroje hrozit bezprostřední nebezpečí.

Jak rozdělat pouzdro přístroje Garmin GPSMAP 60CSx

Okamžitě po rozdělání krabičky přístroje lokalizuji pravděpodobnou závadu. Pochopil bych, kdyby ze servisních důvodů byly obě části přístroje kompletně oddělitelné - zjednodušuje se tím přístup k potenciálně vadné součástce a i její výměna za dobrou.

V tomto případě to však nelze, protože tomu brání nutnost připojení konektoru pro externí anténu - ten musí být připojen stíněným kabelem.

Rozdělalná krabice navigace Garmin GPSMAP 60CSx

Vedlejší kulatý kabel se sériovým Garmin portem je připojen také kablíky, ale přes konektor, takže je bez problémů rozdělatelný.

Ze zadní strany krabice se však připojují dva konektory:

 1. data+napájení (cca 5V) z USB konektoru
 2. napájení (cca 3V) od článků a ty nejsou připojeny kablíkem, nýbrž kontakty - a jak říkají moje zkušenosti, velmi pravděpodobný zdroj problémů.

Kontakty na spodní přístrojové desce Garmin GPSMAP 60CSx

Ačkoli to na obrázku není příliš poznat, USB konektor je připojen z obou stran pouzdra pružnými kontakty, zcela vyrovnávajícími případné nerovnosti nasazení obou částí krytu přístroje, u konektoru pro připojení 2xAA článku tomu však tak není.

Snad právě z důvodu voděodolnosti přístroje i v době výměny článků je odizolován prostor článků. Protože uprostřed pod články se vkládá (vyměňuje) přídavná SD karta, musí být tento čtvercový otvor zespod utěsněn přídavnou gumou a +/- vývody AA článků zakápnuty pryskyřicí proti průniku vody.(Zároveň zpevňují kontkty - na snímku jsou to ty bílé plošky). A´- B´.

Kompletní kontaktní pole přístroje Garmin GPSMAP 60CSx

Napájení z článků je tedy přivedeno přes malý pružný plíšek na plochy A - B, vyleptané na desce plošného spoje. Tyto napájecí kontakty jsou tvořeny pouze slabě napruženým plíškem, který může ztratit kontakt minimálně ze tří důvodů:

 • koroze vnitřního prostoru omezí vodivost vývodů plošného spoje (stačí dlouhodobá vlhkost nebo pravidlené střídání studeného a teplého prostředí s následnou kondenzací par uvnitř).
 • slabé napružení plíšku kontaktu vytvoří pouze slabý kontakt a lehce se od desky oddálí, popř. z výroby příliš krázký pružící plíšek. Na zvětšené fotografii kontaktů vidíte, že plošky A i B na plošném spoji nejsou dokonale rovné. Potom stačí aby se horní plíšek jen slabě dotýkal hrbolku na kontaktu a při jakémkoli pohybu ztrácel kontakt.
 • špatná práce mechanika při výrobě, způsobená nedokonalým nasazením horní části s přídavnou gumovou izolací a také slabým kontaktem plíšku s protivývodem na plošném spoji. (Možnou příčinou může být nedbalost mechanika, který obě půlky k sobě špatně přiložil a spodní gumová izolace potom nedovolí pevný kontakt při zašroubování, protože se může zachytnout o pouzdro SD karty.)

Jakýkoli z těchto důvodů je - podle mě - přiznatelný jako záruční oprava. Že, "autorizovaný" servise v Brně? Mechanik, který diagnostikoval tento přístroj v rámci mnou vyžádané (a neuznané) opravy, by se nad svým výkonem v zaměstnání měl minimálně zamyslet....

Tomu, že to byl opravdu špatný kontakt v tomto prostoru, nasvědčují i další projevy práce GPS. Kromě výpadků (a okamžitého vypnutí) při zrušení kontaktu plíšku se i v době zapnutí projevoal přístroj divně - ukazatel stavu baterie (normálně 4 dílky při nabitých článcích) kolísal průběžně například při otvírání a vykreslování mapy ze 4 dílků na 1 a naopak, zkrátka veškeré příznaky špatného kontaktu resp. zvětšeného přechodového odporu. Což byl nejspíše tento případ.

Servis a následně prodejce to vysvětlovali pouze jednou příčinou - jako uživatelé používáme příliš slabé baterky. Chápu, že to tak někdo může udělat, ale nové 2700mAh by to snad pár hodin měly vydržet, nebo ne?

No nic, o úrovni "autorizovaného" servisu pro Garminy jsem si udělal vlastní (ne moc dobrý) názor a pokračujeme v opravě.

Závěr už je samozřejmě snadný - zlepšení kontaktu mezi spoji A-A´ a B-B´ tím, že se vykašleme na tlačný kontakt a nahradíme ho kabelovou spojkou, tj.vodičem s lepší vodivostí. Autorizovaný servis by samozřejmě použil originální součástky (pružící vodivé plíšky) pro výměnu, ty já ale nemám. Ve výsledku je moje řešení lepší.

Kouknu do šuplíku a co myslíte? Je tam - tenké a pružné lanko se středem ze stříbra, původem ze zařízení pro napájení elektronek radarového přijímače. Propojím naznačené body kablíkem příslušné délky (3-5 cm) tak, aby nepřekážel při dosednutí obou dílů krabice k sobě a provádím test opět při celodenním výletu.

GPS schválně celý den přendávám z ruky do ruky, tj. navozuji stav, při kterém závada dříve či později spolehlivě nastala. Ani jeden výpadek! Myslím tedy, že mohu přístroj považovat za opravený.

Znovu přístroj rozšroubuji, zkontroluji správnou polohu přidaných kablíků (aby něčemu nepřekážely) i všech tří těsnících gumiček. Na ty je třeba dát speciální pozor. Zvláště ta největší je natažena přesně po obvodu přístroje a při šešroubování obou částí k sobě utěsňuje prostor mezi nimi. Při stahování šroubků má tentenci vyjíždět mimo prostor pouzdra. Právě to je nejlepší možnost, jak se může dostat voda do přístroje, proto je třeba se operaci opětného složení obou dílů k sobě věnovat opravdu pečlivě.

A na závěr - když už jsme při těch opravách, zabudujeme dovnitř i stuhu pro snadnější výměnů AA článků.

Konečná úprava GPSMAP 60CSx pro snazší výměnu článků

Tímto zdravím všechny brněnské autorizované servisy a doufám, že to pětikilečko za hodinu, co si účtujete, je opravdu za znalosti a práci....

Od doby této opravy funguje GSPSMAP 60CSx na jedničku a s používanými akumulátory GP 2700mAh bez problémů dosahuji 20 hodinové výdrže v terénu.

 

 

(c) srpen 2009 TOULKY team - Brno Medlánky