header

Už jako dítě mě bavilo zaznamenávat zážitky z cest pomocí fotografického aparátu. Základní ponětí o technice fotografování jsem získal na základní škole a na gymnáziu si je prohloubil. Umím fotit i fotky ve fotokomoře - klasickou mokrou cestou - vyrábět. Zcela mě ovšem dostala až fotografie digitální, neboť nepatřím mezi ty, kteří si potrpí na umělecké fotografování, zato ale fotím všechno.

Když jsem počátkem devadesátých let začal dělat genealogii, byla digitální fotografie teprve v plenkách. První - drahé - přístroje s 0.8 MPx zcela nedostižné finančně a funkčně daleko, daleko za kvalitou kinofilmu, o svitcích ani nemluvě. Zato současné 16 MPx přístroje se kvalitou už "klasickému" přístroji zcela vyrovnají, navíc jsou vybaveny zoomem a mnoha vymoženostmi, včetně grafického čipu pro zlepšení podání obrazu.


Canon PowerShot SX1 IS

Kompaktní přístroj s příchutí HD videa...


Canon SX1 ISPrůměrný amatérský uživatel touží zachovat vzpomínky na hezké prostředí, které navštívil a nepotřebuje na to špičkový; fotoaparát, který; sice dělá vyjímečně dobré fotografie, ale nedá se přenášet jen tak v batohu, o jeho ceně ani nemluvě.

V okamžiku, kdy se začaly používat fotoaparáty s větším rozlišením, začal i problém dostupnosti rychlý;ch paměťový;ch karet s vysokou kapacitou, které drží krok s rychlý;m rozvojem mikroelektroniky.

Vítězné tažení vysokokapacitních SDHC karet světem zřejmě jen tak rychle neskončí, což je pro amatéry dobře - získávají malý, rychlý a hlavně laciný materiál pro ukládání fotografií a dat všeho druhu. (V srpnu 2009 už koupíte 32 GB SDHC kartu za sumu, blížící se 2 tisícům Kč).

Při vytváření obrazové dokumentace v terénu potřebuji fotoaparát i videokameru, takže jsem byl nucen neustále měnit oba přístroje a obstarávat pro ně baterie a paměťová média.Velký; problém dělal i převoz obou přístrojů s příslušenstvím při cyklový;letech natěžko v zahraničí, kdy na kole vozíte všechnu vý;bavu a každý; kilogram navíc je znát...

V lednu 2009 jsem se definitivně rozhodnul, že přejdu na fotoaparát, který mi nahradí do té doby dva používané přístroje - 6 MPx fotoaparát Olympus a PAL malinkatou videokameru JVC Everio MG-20, nahrávající na 1.8" pevný disk.

úplněk MěsícePři návštěvě některý;ch vojenský;ch stanovišť jsem cítil potřebu kvalitní kamery s vyšším rozlišením, než má PAL. Tento fotoaparát umí oboje - fotky 10 (8) Mpx i video v HD kvalitě (1920x1280 px) a s 20násobný;m zoomem. Jako každý; univerzál však má také dost nevý;hod - zoom zvyšuje hmotnost a velikost přístroje a zároveň se podepsal i na nízké světelnosti.. Rozhodně tedy nepočítejte, že budete dělat fotky za soumraku jen tak z ruky. Za dobrého světla nebo se stativem je to už o něčem jiném.

 

Noční fotografii úplňku Měsíce pomocí Canon SX1. (klinutím větší velikost)

 

Mohu říct, že po jednom roku používání se foťák osvědčil - vydržel nekonečné drncání na cyklostezkách i pěších vý;letech. Velký; zoom mi umožňuje fotit například malé ptáky v lese, resp. osoby na velkou vzdálenost. V kombinaci se stativem dělá slušné fotky. Ultrazoom se mi hodí při dokumentování bý;valý;ch vojenský;ch stanovišť nebo vzdálený;ch prostorů za plotem či řekou.

 

Možnosti dvacetinásobného zoomu


 

Pokud máte dost světla, lze využít zoom fotoaparátu na maximum. (Když říkám dost světla, myslím tím opravdu dost - při max. zoomu počítejte se světelností maximálně 5.6!). Minimální (přepočtená) ohnisková vzdálenost je pro Canon SX1 přibližně 28mm (pro formát 16:9 až 29mm), maximální končí u dvacetinásobku, tj. asi 560mm.

Vzhledem k malé velikosti CMOS snímače (1/2,3") je nutno ohniskovou vzdálenost tohoto fotoaparítu přepočítávat asi v poměru 1:5.6 ke klasickému kinofilmovému fotoaparátu. 24x36mm. Crop (přepočítávací) faktor bývá 1.x, s tímto koeficientem musíme tedy hodnotu , uloženou v EXIFu, násobit. Na objektivu bývá obvykle uvedena skutečná hodnota v milimetrech, v technické dokumentaci se však uvádí většinou ta přepočtená.. Na objektivu Canon SX1 je uvedena skuečná hodnota 5-100mm, což by mělo odpovídat přepočteným hodnotám 28-560mm. Násobící (dělící) konstanta bude tudíž 5.6x.

Připravil jsem vám ukázku zoomovacích možností tohoto fotoaparátu z našeho výletu do Českého lesa, na bývalé vojenské stanoviště Čerchov. V den příjezdu jsme se ubytovali ve známém penzionu Magda na Babyloně a ráno i večer jsem dělal fotky věže na Čerchově z balkónu penzionu. Omluvte, prosím, rozmazanost fotografie s největším přiblížením - neměli jsme sebou stativ a v ruce se toto přiblížení už nedá udržet.

Vzdušná vzdálenost Babylon-Čerchov

Mapa obou zmíněných míst - vzdálenost z penzionu Magda na Čerchov je cca 6.2 kilometru.
Na tuto maximální vzdálenost jsem pořizoval fotografie
- kliknutím si mapu zvětšíte.

Canon SX1 - možnosti zoomu

f=5mm (přepočteně na kinofilm 28mm)

Záběr z okna penzionu Magda směrem k čerchovskému hřebenu.
Při takto malém zoomu nejsou věže na vrcholu kopce vůbec vidět,
proto jejich polohu ukazuje šipka.

CANON SX1 - možnosti zoomu

f=13.75mm (přepočteně na kinofilm 77mm)

Canon SX1- možnosti zoomu

f=51.71mm (přepočteně na kinofilm 290mm)

Canon SX-1 - možnosti zoomu

 

Canon SX-1 - možnosti zoomu

f=100mm (přepočteně na kinofilm 560mm)

Na stejnou vzdálenost (6.2km) jsme potom pořídili i fotografie vedlejšího hotelu Praha na Babyloně z ochozu Kurzovy věže na Čerchově. (Penzion Magda se vpravo ztrácí ve stínu stromů, proto jsme jako referenční budovu použili sousední hotel, jehož bílá fasáda nad rybníkem Babylon svítí do dálky).

Pohled na hotel Praha na Babyloně z vrcholu Kurzovy věže na Čerchově

f=100mm (přepočteně na kinofilm 560mm)

 

Paměťová média pro Canon SX1


Tady je trošku problém. Velmi rychlý; procesor DIGIC4 (plocha 7,9 x 6,3 mm, 18 miliónů tranzistorů) vyžaduje ke spolupráci s ním i rychlé paměťové médium, aby nebyl zdržován. I vzhledem ke kapacitě tak přichází v úvahu jenom karty SDHC a to ještě ty ze skupiny Class 6, tj. s přenosovou 6 MB/s. Měl jsem zpočátku obavy, jestli nebudu muset ještě i mezi nimi vybírat ty nejrychlejší, ale naštěstí ne. Momentálně (srpen 2009) pracuji s obyčejnou SDHC 16 GB Class 6 od firmy AData (té nejlacinější) a nejsou s ní žádné problémy. Pokud chcete ještě rychlejší, není problém si připlatit a mít za vyšší cenu klidně i 30MB/s.

EDIT - jaro 2010: v roce 2010 jsem 16GB kartu SDHC vyměnil za 32GB ekvivalent a očekávám pokles cen těchto karet v souvislosti s nastupujícím trendem vysokokapacitních SDXC karet (64GB a více). Vzhledem k použitému systému exFAT nebudou pro Canon slučitelné, ale aspoň (snad) způsobí pokles cen - v současnosti používaných - karet SDHC.

 

Zálohování fotografií a filmů v terénu


Poměrně velké rozlišení fotografií a hlavně vý;sledná velikost filmů může fotografy v terénu při několikadenním vý;letu celkem potrápit. Maximální velikost jednoho filmu je přibližně 4GB, což odpovídá asi 15 minutám záznamu v plném rozlišení (Canon umí filmy i v rozlišení 640x480, které jsou samozřejmě úspornější). Na několik málo dní 16 GB karta stačí. Na vícedenní cesty je nutno více karet (v srpnu 2009 stojí 16 GB přibližne 800 Kč) nebo karty vyzálohovat na jiné médium. Dříve jsem pro tyto účely používal přenosnou fotobanku=čtečku s harddiskem a akumulátorem Vosonic. Jak si ale na odkazu můžete přečíst, rychlost přenosu z karty na harddisk je v tomto případě nedostatečná a okopírování 16GB karty by trvalo 3 hodiny! Momentálně tedy dlohodobé akce řeším zálohováním s pomocí počítače Asus EEE PC-901 a 1.8" HDD (120 GB), a budoucí rok se budu těšit na toto... - snad to problémy s rychlostí, kapacitou paměti i její energetickou spotřebou vyřeší.

 

Update FW - Canon SX1 umí RAW


Oficiální update firmware (FW) z března 2009 - bezproblémová instalace, umožňující naučit Canon SX1 novým "kouskům", hlavně tedy bezztrátový; formát RAW. Celý; postup update je na webu podrobně vysvětlen, a pokud se předem připravíte, nejsou s ním žádné problémy. Jako součást updatu dodávají i Digital Photo Professional, což je právě software pro zpracování RAW fotek. (Z u nás dostupný;ch programů to umí i vyššší verze Zoner Photo Studia také. Rozhodně tedy v11, na které jsem to zkoušel).

Neoficiální update firmware (FW) - částečná změna ovládání na vaše riziko!

 

 

úprava a stříhání videa ve formátu 1080i


Signálový procesor Digic4

Z pohledu tvůrce přístroje se jedná o tzv.nepravou zrcadlovku, označovanou obvykle EVF (SLR-like), umožňující na hledáčku zobrazovat reálný; obraz z objektivu. Činí tak ale nikoliv optickou, ný;brž elektronickou cestou. Postrádají zrcadlo, a tudíž nejsou zrcadlovkami v pravém slova smyslu, poskytují však amatérům přibližně stejnou kvalitu obrazu a komfort používání jako zrcadlovky.

Problémem některý;ch starších EVF bylo například pomalé obnovování obrazu, když elektronika aparátu „nestíhá" (například zpracovává-li právě exponovaný; snímek), což není problém tohoto přístroje. Jeho obrazový; procesor poslední generace DIGIC4 je opravdu velmi rychlý;. (Canon ho běžně osazuje do videokamer). Jde o v podstatě o signálový procesor, tj. specializovaný procesor pro zpracování audio a video signálu.(Z hlediska technologie výroby jde o obvod ASIC - application-specific integrated circuit). Digic4 tvoří u Canonu již 6 generaci signálových procesorů - po Image Engine v první generaci, New Image Engine, Digic, Digic II a Digic III. Podle tvrzení tvůrců je proti předchozí generaci asi 50x výkonnější! Je to potřeba, protože bez specializovaného signálového procesoru byste 10MPx obraz na stolním procesoru běžnými postupy upravovali asi 10 minut; procesoru předchozí generace Digic III by zpracování zabralo asi 4-10 sekund. Je proto masivně používáno paralelních výpočtů, a to ve všech 4 oblastech (automatické zaostřování, automatická expozice, obsluha LCD displeje a automatická detekce obličejů). Právě optimalizací obvodů a paralelním zpracováním dosáhl výrobce 3x rychlejší detekci obličeje. Na druhé straně však paralelní zpracování znamená daleko větší datové toky uvnitř fotoaparátu i ve vztahu k SDHC paměťovénu nédiu.

Klíčové novinky v procesoru Digic4

 

Jenom pro zajímavost - podle tvrzení vývojářů je detekce tváře u Digic4 založena na poměru konstrastu mezi světlými a tmavými částmi obličeje, jinak také "vzoru" stínu, uloženém v paměti. Detekci obličejů tak lze provádět i u pootočených postav. Několikrát se mi dokonce stalo, že byl detekován obličej kamenné sochy!

Digic4 je vyroben pomocí 65nm technologie a celkový počet integrovaných tranzistorů je přibližně 18 miliónů. Při výrobě byla použita metoda Package on Package (PoP), umožňující 3D ("stohovou") výrobu integrovaných obvodů. Tento způsob se využívá cca od roku 2005 u nastupující generace PDA, kapesních počítačů a vůbec většiny spotřební elektroniky, protože umožnuje zvětšit množství integrovaných struktur v přítroji, které by běžnou (2D) technoligií nevešly na plochu základní desky, resp.počet jejich spojů by přesáhnul na ploše únosné meze. V případě DIGIC4 se jedná o 2 vrstvy, propojené drátovými spojkami. V horní vrstvě se nachází dokonce dva čipy - paměti, vyrobené společností Samsung Electronics Co Ltd. (Horní čip 64-Mbit NOR FLASH paměť typu K8P6415UQB o rozměrech 6.040 x 3.910 x 80µm. Dolní čip je 512-Mbit SDRAM, typu K4X51323PE s rozměry byly 8.220 x 7.545 x 110µm).

Dolní patro (vrstva) procesoru obsahuje hlavní čip o rozměrech 7.980 x 6.370 x 105µm. Celková velikost paměti je přibližně 2.96 Mbitu. Je postaven 7vrstvou technologií, kde spodních 6 vrstev je postaveno na měděných spojích, sedmá vrstva na hliníku. (Přechozí DigicIII byl postaven 130nm techologií v šesti vrstvách). Plošná veliost Digic4 je také o 20% větší, než u starší generace. Pravděpodobně proto, že bylo nutné řešit kódování/dekódování H.264 (cca 6MB/sek) a optimalizovat vedení propojek bloků kvůli rychlosti zpracování.

Snímací čip CMOS

Za objektivem nepravé zrcadlovky je přímo snímací čip CMOS, jehož obraz je přenášen do miniaturního displeje v hledáčku. U tohoto typu přístroje najdeme na těle fotoaparátu více ovládacích prvků, které nám umožní rychlé a bohatší nastavení. O tom, která matrice - jestli CCD nebo CMOS je lepší, se vedou dlouhé dikuze na různých webech, ale pravda je - jako obvykle - relativní. CCD nemůže pracovat s adresací jednoho pixelu a je tedy pomalejší, než CMOS. V pokročilejších CMOS systémech už má každý pixel svůj A/D převodník, což zjednodušuje a zrychluje zpracování obrazu a zmenšuje spotřebovanou energii, čímž se šetří baterie. U CMOS je tedy část práce (převod z pixelu na dvojkovou informaci) obsažen již ve snímači. Největší nevýhodou CMOS snímače je zvýšený šum oproti CCD, protože převod je uskutečňován citlivými tranzistory již v pixelu a každý z nich má jinou výrobní toleranci.

Obrazový; procesor DIGIC4I když na specializovaný;ch webech pořád čtu, že toto video není to pravé a skutečné fullHD, přesto je DIGIC4 úžasný; rychlík.Bez zadý;chání vytvoří video, které si za sekundu vezme na kartě 4MB! Když takové video chcete stříhat v plném rozlišení 1920x1080 na stolním počítači, potřebujete čtyřjádrový; procesor, 4GB RAM a fůru času. Protože moje PC má pouze 2 jádra a paměti přesně 8GB, nechávám v plném rozlišení pouze ta nejhezčí videa pro archivaci, ostatní zmenšuji na 1280x720px a převádím do AVI.

I tak stříhání hodinového filmu a následná kompilace v programu Sony Vegas je práce na celou noc a ještě kousek. Na druhé straně vý;sledná kvalita videa se s PALem nedá vůbec srovnávat, zvláště pokud má Canon SX1 dobré světelné podmínky.

Pokud nechci film stříhat a slouží pouze jako dokument, je zbytečné ho archivovat v plné HD (1920x1080) kvalitě, takže ho převádím programem na menší rozlišení (1280x720). Jednou z možností je využít program Xilisoft HD Video Converter.

Xilisoft HD Video Converter je placený; program (40 dolarů), ale pokud chcete HD video z Canonu smysluplně zpracovávat a nezatěžovat si hlavu tím, který; kodek pro H.264 je tím správný;m, je to jedna z cest, jak to udělat rychle. Kódování originálního vHD videa na Canonu je totiž takové, že mnoho grafický;ch programů - mimo Quick Time playeru - ho správně zobrazit neumí.

Z původního MOV formátu ho proto konvertuju na menší rozlišení a do formátu AVI, přehratelného ve standardních video přehrávačích. Kvalita se sice sníží, ale ne o moc a vý;sledná velikost souboru je už daleko menší, vhodnější pro archivaci.

Další možností jsou programy firmy AVS4YOU. Na jejich webu najdete programy pro převod z jednoho formátu videa do druhého (AVS Video Converter) nebo jednoduchý program pro střih videa (AVS Video Editor). Velikost platby potom záleží na způsobu používání programů. (Registrace a platba).

AVS Video Convertor

Program provádí konverzi video formátů AVI (DivX, XviD), DV, WMV, 3GP, 3G2, MOV, QT, SWF, DAT, S-VCD, ASF, MJPEG, H.263, H.264, Real Video, DVR-MS, FLV. Podporuje rovněž ukládání videa z DVD disků a přímý přenos na zařízení Sony PSP, Apple iPod, PMP, a GSM nebo CDMA mobilní telefony. Dále podporuje hromadné konvertování video souborů, tvorbu Movie DVD, editaci a správu videa z HD kamery, zachytávání videa z různých externích zařízení, tvorbu videa pro webové stránky (Flash SWF, Real Video nebo WMV) a extrahování hudby a obrázků z videa.

 

AVS Video Editor

 

Program AVS Video Editor slouží k úpravě videa a DVD filmů. Můžete si zkopírovat film z DVD do počítače, v počítači si jej upravit , otitulkovat, zbavit barev, přidat k němu hudbu a mnoho jiných nastavení a nakonec ho vypálit.

Program umožňuje i snadné zhotovení vlastního videa. Podporovány jsou formáty AVI, MPEG a mnoho dalších. Tento šikovný program v v sobě obsahuje přes 300 nejrůznějších speciálních efektů pro práci a zpestření videa, které ve Windows Movie Makeru nenajdete. Spolu s přehledným uživatelským prostředím a grafickým rozhraním, specializovaným pro Windows 7 a podporou videí typu AVI, MP4, WMV, 3GP, 3G2, QuickTime, DVD, VOB, VRO, MPEG-1, 2, 4, MPG, DAT, MJPEG, Real Video, vás AVS Video Editor jistě potěší

.


Keyword: Toulky, wendabr, ailcik, navigace, Canon Sx1 IS, Full HD video, DIGIC4 s technologií iSAPS, doporučení pro instalaci, 10megapixelový; digitální fotoaparát, 20x superzoom, snímačem CMOS, fotografie, zkušenosti, popis, 20násobný; širokoúhlý; objektiv se zoomem pro neuvěřitelný; dosah, popis funkcí fotoaparátu, širokoúhlý; optický; zoom s optický;m stabilizátorem, recenze, RAW - stáhnout aktualizaci firmwaru, software Canon Digital Photo Professional,, Full HD videa (1080i), rychlé sekvenční snímání, hledáček EVF, detekce tváře, ultrazvukový; motor (USM), vý;klopný; displej, Xilisoft HD VIdeo Converter

 

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky