PageRank ukazatel

 

 

 

 

Asus EEE varianta PC-901

co jsem čekal a co jsem dostal…

"easy to learn, easy to play, easy to work"

----------------------------------------------------------------

Na tuto "vychytávku" jsem čekal 3 roky - od první informace Intelu, že začne vyrábět moderní součástky pro ultramobilní počítač, reálně použitelný i pro cyklisty. Nejlepší na tomto budoucím zařízení měl být úsporný větší displej. Nakonec Intel byl předstižen Asusem (alespoň cenově), ale část dílů pochází - samozřejmě - od Intelu.

Běžně - a už poměrně dlouho - při pohybu v terénu používám výpočetní techniku. Velkou část úkolů (navigace a komunikace) lze vyřešit pomocí "chytrých" mobilů nebo PDA, ale pořád mi zůstavalo poměrně velké množství úkolů, které by bylo vhodné řešit přímo v terénu, ale běžné notebooky byly přece jen poměrně těžké a energeticky náročné, o spolehlivosti při nešetrném zacházení ani nemluvě, malé PDA mají příliš malý displej a hlavně operační systém, neslučitelný s x86 programy, běhajícími na stolních počítačích.

Vzhledem k účelu a místu použití, pro jaký jsem chtěl počítač v terénu nasadit, nelze však jezdit po celé trase autem a využívat jeho palubní síť, přičemž větší displej celkem potřebuji a programy pro procesory x86 také. (Zpracovávám totiž - převážně na polích a v lesích - památky lokální historie; během celého roku jezdím na kole i jako těžce "nabalený" cykloturista. Při vícedenních výletech je příprava mapových podkladů lepší na větším displeji. Vlastním i starší zařízení pro sběr dat, která neumí komunikovat s PDA bez USBhost, např. bezdrátový tachometr CM436, vybavený pamětí pro 64 hodin záznamu profilu trasy pomocí měření teploty a barometrické výšky).

Na podzim 2007 už to vypadalo nadějně - přišla první generace Asus EEE. Její parametry mě ovšem nepřesvědčily - 900 MHz procesor, podtaktovaný na 630 MHz, jako externí disk SSD o velikosti 4 GB - to je technika stěží pro vybírání pošty a surfování po internetu. Navíc měl i velmi malé rozlišení displeje a téměř žádné možnosti oficiálního rozšíření, což znamená velmi rychlé zastarání.

Trpělivě jsem tedy očekával příchod techniky, která mi moje požadavky splní a byl jsem ochoten za takový přístroj i připlatit. V průběhu jara a léta 2008 jsem byl svědkem hysterických scén na webech autorů, kteří nepochopili, co je podstatou ultramobilní výpočetní techniky UMPC (Ultra Mobile PC), tedy i Asus EEE. Střídavě se strašně těšili na finančně dostupné počítače, kterým vzápětí vyčítali slabý výkon. Jenže Asus dobře ví, proč tyto přístroje nepočítá do kategorie notebooků, ale MID (Mobile Internet Devices)... Musíte si ho zkrátka pořídit na tu činnost, pro kterou je určen - nenáročné, energeticky úsporné aplikace a mobilita, které je podřízeno všechno - potom nebudete zklamáni. Jestliže čekáte plnohodnotnou náhradu notebooku, budete rozčarováni zcela určitě...

V červenci 2008 jsem se dočkal příchodu EEE ve variantě 901, která - dá se říct - splňuje to, co jsem požadoval - výpočetní výkon takový, abych mohl na dovolené po večerech připravovat trasy do navigačních programů, zpracovávat cestopisy nebo logovat nálezy geokešingu; komunikovat s okolím pomocí Bluetooth nebo WiFi a to všechno za celkem slušnou cenu, která znamená, že pokud počítač cestu nepřežije, tak mě to nezruinuje.

Počítač byl téměř okamžitě použit jako společník při prázdninovém cykloputování - v červenci do středoněmeckého Harzu a poté v srpnu při cyklopřejezdu Šumavy a bavorském příhraničí. Obě cesty projel v brašně na zadním nosiči a skvěle se osvědčil jak při plánování tras, tak i večerních rozhovorech z Německa pomocí Skype - vestavěná dvojice mikrofonů je poměrně kvalitní. Když opominu malou hmotnost (cca 1 kg) a velikost (23x26x2.5 cm), tak mě dokonale dostaly dvě věci - úžasná energetická nenáročnost v porovnání s běžnými notebooky a kvalita WiFi karty. Po večerech sloužil v klidu pokoje na promítání filmů - na DivX v pohodě dostačuje.

Skvělou výdrž (zpočátku - na nové baterie - nebyl problém dostat se i na více než 6 hodin) má na svědomí zřejmě také používání SSD disků a hlavně mikroprocesor Intel Atom 1.6 GHz, který si samotný bere zřejmě jen okolo 2W příkonu. I když na diskusních forech, věnovaných tomuto počítači, se různí autoři navzájem přesvědčují o tom, že interní WiFi karta AzureWave RT2700E není nic moc, protože neumí normu 802.11a (5 GHz), resp. nepracuje tak dobře v Linuxu, při cestě česko-německým pohraničím jsem na ni chytal bezdrátové sítě na jedničku. Rozhodně má citlivost větší, než můj 3 roky starý stolní deskbook Acer. (Chvíli jsem sice koketoval s výměnou WiFi karty za citlivější typ s 802.11a pásmem navíc, nakonec jsem to vyřešil takto, tento doplněk má všechna 3 používaná pásma).

V čem mi Asus pomohl?

Mimo jiné v osvobození se od težkých mechanik hardisků se čtečkou, používaných pro zálohování fotografií, navíc jsem získal alternativu USBHost, kterou jsem nahrazoval pomocí Apaceru. Nárust malých, lehkých a finančně nenáročných paměťových médií FLASH (zvláště ve formátu SDHC) zažívá zrovna boom, takže doufejme, že do roka a do dne najdeme procesor Atom (nebo jeho dvoujádrovou kopii) v moderních přístrojích velikosti většího PDA, obrazovkou 1024x768 a programy, známými ze stolního PC. Potom zahodím svůj další Asus A-632 (s interní GPS) a konečně budu mít všechno v jednom.

 

 

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky