Tento dokument je nedílnou součástí webu o využívání techniky v genealogii a cykloturistice na adrese http://www.technika.ilcik.cz Soubory nesmí být dále šířeny bez vědomí autora. Při odkazování užívejte adresu, zveřejněnou výše.

A obvyklé varování – veškeré informace berte jen jako inspiraci, nikoli dogma.

Všechny konstrukce stavíte na vlastní riziko!! Nemohu a nechci nést odpovědnost za vaši případnou nezkušenost.

 

 

 

 

 

PageRank ukazatel

 

Výměna disku SSD 8GB za SSD Runcore 32GB


 

Pokud alespoň trochu sledujete vývoj hardwarového průmyslu, jistě vám neuniklo, že trh s pevnými disky zažívá poslední dobou doslova revoluční změny. O tyto rozruchy se postaraly nové SSD disky, jež nabízejí mnohem lepší vlastnosti, než stávající technologie pevných disků a to neustále klesající ceně.

Nebyl problém už dříve do EEE-901 dostat klasický disk. Vždy to ale bylo spojeno s menšími či většími problémy a hlavně takové majitele notebooků trápí pomalá práce se systémem. Vinu za to nesou sice laciné a energeticky málospotřebové, ale výkonově nedostatečně rychlé pevné disky, které dosahují běžně 4500 nebo 5400 otáček za minutu. Víceotáčkové (7200 ot/min) HDD se v malých počítačích většinou nepoužívají kvůli větší spotřebě. Některým uživatelům, používajícím EEE-901 hlavně na cestování, navíc vadí malá otřesuvzdornost klasické HDD mechaniky. Právě proto jsou v EE-901 SSD disky (Solid state drive). Problémem někdy bývá relativní pomalost a velikost originálních SSD z Asusu.

Jejich velikost je (hlavně kvůli ceně) nastavena na 4 GB (C:) , popř. 8 GB (D:). Už tím vznikají problémy s plnou instalací WinXP, která se složitě obchází úpravou SW tak, aby alespoň část systému mohla pracovat na D:.Procesor Atom není v Asus EE-901 žádný velký rychlík, nicméně oba SSD disky ho celkem zdržují svou malou přenosovou rychlostí.

Pokud si otestujete oba svoje SSD disky v Asus EEE-901, dostanete +/- podobné výsledky. Z grafu je patrné, že 4GB disk osciluje s přenosovou rychlostí okolo 30 MB/s. Všimněte si však i přístupové doby 0.5 ms, zatímco u klasických HDD je to více než 7 ms!

4GB SSD asus eee-901

Větší, 8GB SSD je dokonce ještě přibližně o 10% pomalejší, i když při stejné přístupové době.

8GB SSD disk Asus EEE-901

 

Řešením by bylo připojit rychlejší (ale dražší) SSD disky jiných firem, což byla jen otázka času. Zatímco na podzim 2008 se ještě na "bastlířských" webech montovaly klasické HDD, na jaře 2009 se na webu "modly" všech EEE bastlířů JKKMOBILE objevila možnost instalace SSD firmy Runcore, dováženého do Evropy zpočátku firmou Mydigitaldiscount.

 

 

Hned zpočátku musím upozornit, že v současné nabídce se dá koupit mnoho druhů SSD disků, ale je třeba se vždy ujistit, že jsou slučitelné s Asus EEE-901! Původní řada EEE se totiž "vyznamenává" tím, že jejich rozhraní miniPCI Express není přesně podle normy!

První verze, dovážené do Evropy, byly upraveny pro konektor EEE, ale s paralelním rozhraním (PATA - produktové číslo RCP-I-Z5032-C), proto jejich parametry nebyly ještě tak oslnivé.(teoreticky 80 MB/s čtení, 35 MB/s zápis) Později dodávané SATA SSD (produktové číslo RCP-I-S7032-C) na tom byly podstatně lépe (teoreticky 125 MB/s čtení, 55 MB/s zápis).Dovozce po prvních zkouškách přesvědčoval majitele EEE, že instalací tohoto disku zvýší výkon jejich počítačů přibližně 4x až 6x. Disk je - podle dovozce - kompatibilní s modely: Asus EEE PC 900, 900A, 901, a S101.

A právě na ten výše zmíněný SATA SSD Runcore 32 GB jsem se na jaře 2009 zaměřil. Doba laciného dolaru z léta 2008 už byla sice pryč, ale i tak koncová cena okolo 3000 Kč byla únosná.

Balení disku je kompletní - včetně malého šroubováčku a propojovacího kabelu s konektorem USB (Ale dle nějaké divné normy, rozhodně to není standardní miniUSB!). Kabel je potřeba na tzv. inicializaci disku nebo na "ládování obsahu" přes USB. Ano - dá se plnit z obou stran - z USB i mini PCI Express!

Balení Runcore 32GB SSD disku po nákupu

Už i z tohoto malého obrázku je vidět první problém, který si kupující rozhodně neuvědomí - na pravé straně je konektor USB špatně navržen a po napájení na desku ji asi o 1 mm přesahuje. To by až tak nevadilo, ale konstrukce krytu EEE-901 s tím nepočítá! Pokud je tedy čerstvý majitel příliš nedočkavý a snaží se destičku ihned vyměnit, pravděpodobně ten přesahující konektor USB ulomí!

Správný postup při výměně a prvotní inicializaci SSD disku Runcore 32 GB

Výrobce navrhuje použít propojovací kabel s USB rozhraním pro nahrání kopie vašeho operačního systému ze staršího SSD disku cestou tzv. klonování. Za tímto účelem doporučuje používat 15denní trial verzi programu Acronis True Image. Klonováním disků lze významně uspořit čas oproti klasické instalaci operačního systému a všech nutných ovladačů. Problémem ale je, že tutu možnost mají asi jen majitelé Asus EEE S101, protože 900 a 900A nemají dobrou podporu SATA, ale jen PATA. U mojí 901 jsem klonování nezkoušel, protože už od počátku jsem byl rozhodnut celý operační systém instalovat od počátku znovu z externí DVDROM.

 • Aktualizujte svůj Asus EEE PC BIOS. Nejnovější verzi stahujte zde. Postup aktualiaze BIOSu:
  • vypnout PC
  • nahrát stažený soubor *.ROM na jakýkoli USB disk
  • přejmenovat ho na 902.ROM, zasunout disk do libovolného USB konektoru na PC
  • zapnout PC a vzápětí zmáčknout ALT+F2
  • řídit se (anglickými) instrukcemi až do skončení instalace
  • vypnout a znovu zapnout počítač (NE restart, ale skutečně vypnout!)
  • kontrola, že v záhlaví startovacích utilit se zobrazuje číslo nejnovějšího BIOSu (nebo se podívat přímo do něj pomocí klávesy F2 po startu)
 • Instalujte nový RunCore SSD. Jestliže neaktualizujete správně svůj BIOS, budete pravděpodobně potřebovat RunCore SSD reinicializační utilitu (408 kB) pro inicializaci SSD.
 • Postup:

  Krok 1 - zkontrolujte sériové číslo Flash disku SSD

  krok 1 - kontrola sériového čísla SSD
  Krok 2 - najděte a zvolte toto číslo v programu ReRunner.exe (který jste si před chvílí stáhli a rozbalili)

  Krok 2 - navolení správné záložky se sériovým číslem SSD


  Krok 3 - propojit destičku RunCore SSD přes USB kabel


  Krok 4 - nechat všechna další nastavení v Rerunner.exe tak, jak jsou.

  Krok 5 - kliknutím spustit program. Když je program ukončen, SSD by měl být připraven pro práci v Asus EEE.

 • Proveďte výměnu SSD disků v PC
  • Vypnout počítač
  • Vyjmout baterii z počítače
  • odšroubovat dva šrouby u zadního okýnka
  • Provést výměnu obou disků (2 šroubečky - pozor na USB konektor! Pokud přečnívá moc, opatrně malým pilníčkem vybrousit zářez v umelé hmotě krytu)
  • Výměna obou SSD disků v EEE PC-901

 

 • .Reinstalujte svůj operační systém.

 

Po úspěšné instalaci operačního systému můžeme provést kontrolu, jak moc jsme si polepšili...

Nedostal jsem se sice na teoretické hodnoty (125 MB/s v režimu čtení), ale i ta uvedená hodnota je 3x lepší, než dosavadní, navíc došlo k dalšímu zkrácení pčístupové doby z 0.5 ms na 0.2 ms! Otvírá se tak prostor pro další tuning počítače.

Runcore 32 GB - read mode

 

Nakonec video, porovnávající rychlost bootování opearčního systému EEE PC-901 s klasickým diskem HDD a SSD diskem.

 

 


 

EDIT: (srpen 2009)

Na trhu se objevují stále nové typ SSD disků s e stále lepšími parametry.

NAND Flash paměti (MLC) PATA RunCore řady IV, dosahující přenosové rychlosti čtení/zápis 81/62 MB/s, pro variantu SATA 128 GB dokonce 258 MB/s pro čtení a 161 MB/s pro zápis!

Otázkou je, zda to kvůli relativně pomalému procesoru Atom má smysl, když jsem nedokázal využít plnou přenosovou rychlost SSD disku starší řady...

Pořád je na co se těšit..:-)))

A na co se těším příští rok? Adapter CR-9200! Konečně lehoučké paměťové médium pro fotky a videa....

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky