Příjem televizního signálu na EEE PC-901


 

Počítač EEE-901 jsem si pořídil hlavně pro zpracování dat na cestách. Slouží k primárnímu zpracování videa a fotografií během cesty, po večerech i ke koukání nějakého toho filmu nebo (pomocí WiFi) vyřízení mailů apod. S nástupem digitální televize se nabízí otázka, proč se na ni nepodívat taky, zvláště tehdy, když nás na týdenním cyklovýletě zlobí počasí a chceme tudíž vidět "rosničky" v akci...

K netbookům Asus se dá TV tuner připojit jedině cestou USB2. Jeden starší přístroj se mi válel doma v šuplíku, takže ho vyzkoušíme jako první.

 


MSI DigiVOX A/D II


 

Zařízení je vyrobeno z plastu stříbrné barvy. Jeho povrch mírně připomíná USB flash paměť, která je však poněkud obtloustlá. Přesněji dosahuje TV tuner rozměrů 84,5 mm x 28,5 mm x 14,6 mm. Napevno připojený USB konektor se dá během cest zakrýt posuvnou plastovou krytkou čiré barvy, což byla první věc, kterou jsem odstranil a vyhodil. V mém výrobku byla totiž tak špatně odlita a začistěna, že při jejím vysunutí do ochranné polohy neměl USB konektor spolehlivý kontakt. Přijímač nedisponuje dálkovým ovladačem, což by mohlo některé uživatele odradit od koupě. Na těle zařízení nalezneme pouze jeden jediný konektor, konkrétně 75Ohmový koaxiální vstup pro příjmovou anténu (ta však také není součástí balení).

MSI Digivox AD II

MSI DigiVOX A/D II pracuje jak s analogovým signálem, tak s digitálním vysíláním. Maličké rozměry a USB rozhraní jej předurčují pro použití s notebookem, nic ale nebrání zapojit jej do stolního počítače. Analogové vysílání lze ukládat ve formátech MPEG 1 nebo MPEG2. Digitální vysílání lze ukládat pouze ve formátu MPEG2 – v tomto formátu je digitální vysílání realizováno, tuner tedy neprovádí žádnou kompresi, ale vlastně jen ukládá přijímaný stream na disk (nedochází ke ztrátě kvality).. Samozřejmostí je také funkce Time Shifting. Tento tuner se chlubíí také certifikací HDTV ready, nicméně se zřejmě myslí jen rozlišení 1280x720. Plné HD vysílání (1920x1080), například na Nova Cinema, se mi nepodařilo rozchodit.

Tuner si - jako správná taiwanský univerzál - poradí se standardy TV normy: NTSC M/J, PAL BG/DK/I, PAL M/N, SECAM BG/DK, SECAM L/L, ty jsou však zpracovávány v pouze v mono režimu.

Přístroj je napájen z USB sběrnice. (Utájne ho opravdu i USB konektor na EEE-901). Minimální systémové prostředky pro provoz zařízení jsou jinak stanoveny takto: Win XP-SP2 / MCE kompatibilní, DirectX 9.0c, P4–1.6GHz, 256MB RAM, USB 2.0 port, VGA s DirectX 9.0, zvuová. karta, CD-ROM, 1GB volného místa na HDD (Kvůli možnosti záznamu programů na disk. Pokud se chcete pouze dívat a nikoli nahrávat, tuto velikost nepotřebujete).

Digitální tuner má funkci automatického procházení kanálů a rozeznání názvu stanice (u analogových si musíte názvy doplnit sami). K dispozici je náhled na několik kanálů najednou, z nichž si pak můžete vybrat ten nejzajímavější. Digitální tuner je připraven na HDTV vysílání v rozlišení 1080i a je kompatibilní s Microsoft Windows 2005 MCE.

Přístroj umožňuje poslech digitálního rádia. Podporovány jsou také EPG a teletext pro digitální TV.

Skenované frekvence: analog 52.25 - 855.25MHz (NTSC), 48.25 - 863.25MHz (PAL) digital 51-858MHz.

Výsledek: tento hybridní tuner se na EEE-901 dal používat, ale pouze s posledními ovladači a i tak byl aplikační SW uživatelsky nepřívětivý. Citlivost se mi také zdála menší. Odběr proudu a tíém i zahřívaní jednotky bylo v rozumných mezích. Při zkoušení jsem používal anténu TechniSat Digitenne TT1. Největší výhodou této jednotky je možnost používat i dosluhující analogované TV a hlavně rozhlasové programy.

 

Digitenne TT1

 

Protože však analogový provoz do roku 2011 skončí, rozhodnul jsem se - i kvůli lepší citlivosti - používat digitální jednotku. Jako první testovaná byla ta, která je přímo doporučovaná pro netbooky EEE.

 

 


Cinema U3100 Mini DVB-T


(pouze digitální provoz)

 

Přímo doporučovaný přístroj k EEE, ať už sedmičkové nebo devítkové řady. Je bez problémů k sehnání i v našich internetových obchodech.

Doporučovaná televize pro EEE

Předchůdce U3000 mě podle megatestu moc neoslovil, v diskuzních fórech (nebo tady)se šířily hlasy o slabé citlivosti bez externí antény, takže při porovnání cen v internetových obchodech a dalších testech jsem se rozhodnul podívat se i na jiné výrobky.

 

 


AVerMedia AverTV DVB-T Volar X


 

Trvalka našich internetových obchodů s elektronikou. Popis starší verze HW USB přijímače. V soupravě, kterou jsem v srpnu 2009 zakoupil já, byl už novější ovladač pro dálkové ovládání typu RM-KS a daleko lepší (citlivější) dipólová anténa (vidíte ji na připojeném obrázku). K této anténě se dodává několik typů držáků - jeden z nich je například pro uchycení na víko notebooku, druhý na skleněnou tabulku okna apod.

 

Antény pro Volar X

 

K anténě lze přes RF kabel připojit běžnou venkovní anténu, čímž se ale ztrácí právě ta mobilita, daná spoluprací s EEE-901. Zkoušku jsem tedy provedl s dodávanou interní dipólovou anténkou.

(Nicméně výkonější anténu do domácího prostředí jsem si vyrobil také - 2 kusy prutových dipolů o max. výsuvné délce 1 metr na otočném stojanu s vestavěným modulem zesilovače s externím napájením 12V. Podotýkám ovšem, že digitální signál je celkem háklivý na typ koaxiálního kabelu a typ zesilovače). Například s výše uvedenou anténou typu Digitenne TT1, koupenou pro digitální příjem, na rozdíl od MSI DigiVOXu přijímač AverMedia Volar X vůbec nepracuje.

 

Zapojení Volar X k počítači a k anténě

 

Anténní RF konektor je nezvykle umístěn ze strany. Jde o zacvakávací vysokofrekvenční konektor, který je velice krátký a zastrčený protikus se v něm proto viklá. Ze strany přijímaše má RF kablík opravdu miniaturní konektor, proto jako první věc po vyzkoušení jsem provedl preventivní zalití tohoto konce do pryskyřice.(Ochrana proti ulomení přístrojového konektoru).

A jak vypadalo zkušební pracoviště?

 

Přídavná televizní anténa pro gigitální televizní signál

Obrázek nahoře - v USB na levé straně počítače je zasunuta TV jednotka, kabel od ní končí v anténě, přicvaknuté k víku přístroje. Obrázek vystihuje spouštění ovládacího programu AverTV.

 

Obrázek dole - program je spuštěn, jsou zobrazeny EPG informace, ale zatím ne obraz.

 

A tak vypadá ukázka běžícíh TV programů v "okénkovém" zobrazení (ne přes celou plochu displeje - lze nastavit primární velikost zobrazení, karta zvládá i větší, než umí EEE-901).

 

Ukázka přijímaného digitálního vysílání

 

Zkouška probíhala v Brně, takže kvalita programů tomu odpovídala (rozmezí 60 až 99%). Bez problémů jsem zobrazil programy všech brněnských multiplexů, kromě HD programů. Obávám se, že je na to potřeba novější SW, než jsem měl na dodané CDROM. Nesnažil jsem se ho však ani hledat, protože plné HDTV nemůže EE-901 - díky relativně slabému Atomu - zvládnout. Na počítači se silnějším CPU s dvoujádrem by to neměl být problém.

 

Ukázka přijímaného digitálního vysílání

Aplikace AverTV hned na první pohled budí dojem, že si na ní dal výrobce hodně záležet a že prošla již poměrně dlouhým vývojem. Není to jen samotný vzhled, který je příjemně modrý s intuitivním ovládáním.

nastavení1

Nastavení formátů záznamu TV vysílání

nastavení2

Nastavení parametrů displeje

nastavení3

Nastavení regionu, tj. normy televizního vysílání

nastavení4

Nastavení OSD - On Screen Display, které zobrazuje název stanice, regulaci hlasitosti apod. Jinak je celý program počeštěn a diakritika v menu se zobrazuje správně.

nastavení5

Automatické proskenování kmitočtového pásma a případná změna názvů stanic Zde se také provádí ladění (skenování) programů, které se automaticky nabídne při prvním spuštění programu. Stanice jsou pak rozděleny podle typu - rádio nebo TV a samotné ladění je velmi rychlé.

Jednotlivé stanice lze také upravovat, nastavit jim frekvenci, jméno a číslo.

menu1

 

 

 

Kontextové menu pro nastavení zdroje signálu (na pravém tlačítku)

 

 

 

 

 

 

 

menu3Kontextové menu pro nastavení parametrů videa. Jednotlivé řádky v hlavním menu se mohou měnit - např. řádek "teletext" se nezobrazuje, pokud ho stanice nevysílá.

Mezi další vymoženosti patří Picture in picture (PIP) pro nahrávky. Vysílaný obraz může být jak přes celé okno, tak v malém okýnku, s kterým lze libovolně pohybovat, měnit jeho velikost a má dokonce svá vlastní tlačítka jako velké okno ve spodní části.

 

 

Pro nastavení programu je zde samostatné okno, které má v pravé části výběr a v levé části se podle toho mění obsah. Program podporuje zapnutí akcelerace dekódování, což je vhodné hlavně kvůli použití deinterlace grafické karty. Pro plánovač lze také zapnout uspávání počítače.

Dále lze nastavit např. parametry obrazu, kam se má nahrávat. Formát nahrávky nastavit nelze, protože je omezen vysílaným MPEGem. Lze měnit vzhled (skin, k dispizici jsou dva) a barvu OSD textu. Snímky lze ukládat do formátů BMP, JPG nebo PNG.

Program podporuje EPG (elektronické průvodce programy), z kterého lze rovnou přidávat pořady pro pozdější nahrání. Podrobnáý popis se zobrazuje se správnou českou diakritikou a pokud je prostro na zobrazení vpravo malý, posune se bublina s textem vlevo. (Protože na malém obrázku to tak nevynikne, klikněte si na něj pro zvětšený náhled).

EPG

EPG je dokonalé - podívat se na programy stanic můžete i týden dopředu

EPG_týdenní_program_televize

Pokud označíte kliknutím myši nějaký program, lze ho v dalším menu lehce přidat k automatickému nahrávání v určeném čase

nahrávka TV pořadu v určeném čase - plán

Teletext se spouští v samostatném okně a rovněž zvládá českou diakritiku. Jeho nabíhání je neskutečně rychlé (proti analogovému vysílání). Přijmuté strany lze uložit jako obrázek BMP nebo jako čistý text nebo i jako nedekódovaná data.

teletext PRIMA

teletext BARRANDOV

Tomuto přijímači tak můžeme vytknout jen nepříliš vhodně zvolený anténní konektor. Jinak jde po hardwarové i softwarové stránce o výborně provedený výrobek. Z ohlasů na diskuzních fórech je vyzdvihována hlavně jeho signálová citlivost a proudová nenáročnost ve srovnání s jinými TV tunery.

AboutA nakonec verze použitého programu a ovladačů. V obou případech jsem používal SW, dodaný na originálním CDROM.

Na webu výrobce lze nalézt novější verze, přičemž v diskuzních fórech se tvrdí, že AverTV od verze 6.3 zvládá na silnějších počítačích i ceobrazovkové HD vysílání a ladění nejen terestriálního vysílání, ale i kabelového.

K USB TV se dodává několik verzí dálkového ovládání. V mém případě to byl typ RM-KS.

Dálkové ovládání pomocí RM-KS

A závěrečná poznámka - ovladače a programy pro obsluhu TV mám na druhém disku (D:), tvořený původním SSd 4GB. Po výměně 8GB SSD disku za větší a rychlejší Runcore 32GB (který je teď jako C:), jsem původní 4GB jednotku v netbooku nechal a nyní se pro ni našlo využití. Nainstaloval jsem na ni "ořezanou" verzi WinXP (215 MB) a kromě TV ovladačů slouží ještě pro podporu promítání videa a programů pro "zkoušení" WiFi sítí. (Kromě interní mechaniky Ralink 2700E používám i externí Zyxel pro pásmo 5 GHz, resp. vytvoření Acess Pointu). Mohu si tedy vyzkoušet i jiné ovladače, aniž bych zasahoval do hlavního systému na C: disku.

Na úplný závěr pár sejmutých TV obrazovek. AverMedia na to má v menu přímo příkaz - sejmutá obrazovka se ukládá do JPG s názvem stanice, datumem a časem, takže není problém zjistit, kdy byl obrázek pořízen a ze kterého programu.

PRIMA

Z1

BARRANDOV

NOVA CINEMA

NOVA

PRIMA COOL

PUBLIC TV(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky