Příjem GPS signálu na EEE PC-901


Asus EEE PC-901 jsem si pořídil především pro snazší spolupráci s technikou na cestách. Proto mi ani tolik nevadí relativně slabší výpočetní výkon, ale oceňuji možnost instalace standardních PC aplikací, včetně programů pro podporu GPS.

Existuje více variant spolupráce s GPS mechanikou. Starší majitelé verzí 7xx, později i 9xx se dokonce snažili GPS přijímač integrovat dovnitř počítače, velmi často však s rozporuplnými výsledky. (další odkazy na "integrovanou" GPS je tady). Domácí konstrukce se často spoléhají i na samostatné GPS moduly, např. RGM-3550LP. V tom případě však ještě vzniká nutnost vyřešit způsob přenosu informací do PC.

Šikovnější konstruktéři si zabudovali celé EEE+GPS do palubní desky auta jako integrovanou navigaci. A vůbec nevypadá špatně!

Uživatelé GPS mají samozřejmě zájem o různé typy navigačních programů, včetně automobilních či turistických navigací, např. iGO8, Sygic, Garmin nRoute a další.

Nejjednodušší variantou je však připojení GPS, vybavené rozhraním Bluetooth (BT). Toto rozhraní s podporou ovladačů Widcomm má EEE integrováno jako Serial Port Profil (SPP) a vnitřně si převádí BT komunikaci pomocí COMx portů. Takže připojení je poměrně jednoduché a spočívá pouze v odhalení, na kterém COM portu pro příjem vaše GPS komunikuje, resp. správné nastavení párovacího kódu pro BT spojení.

Jestliže chcete současně provozovat na EEE pouze jediný navigační program, stačí potom čísla portů nastavit přímo v tomto programu.

 

 


Použití externího Bluetooth přístroje GPS


 

Mohu používat pro spolupráci s EEE-901 dva GPS přístroje - Evolve goTraxx (s 51kanálovým čipem MediatekMT3) a i-gotU (GT-200), určeným primárně pro logování záznamu prošlé trasy (má vlastní paměť, kam ukládá GPS data)..

Ecolve goTraxx
Evolve GoTraxx

igoU-GT200
IgotU

Druhá GPS je určena hlavně pro pěší turistiku, proto v dalším popisu bud využívat hlavně navigaci Evolve.

 

 

 


Jak zjistit číslo komunikačního portu COM?


 

Defaultní nastavení systému EE-901 bez komunikujícíh GPS externí jednotky.vypadá asi takto:

(Nastavení - Ovládací panely - Sytém - Hardware - správce zařízení)

system-free-com-port

Necháme port COM3 volný pro jiné komunikační aplikace a přidáme si svůj vlastní port.. Zkusíme si tedy připojit k nainstalovanému navigačnímu programu OziExplorer ještě nějaký další port, sloužící pak pouze GPS.

Nezapomenout aktivovat Bluetooth na Asus EEE, aby nezůstal náhodou vypnutý!

aktivace_BT

Pokud vám místo "Deaktivovat Bluetooth" svítí "Aktivovat Bluetooth", máte BT vypnutý. V tom případě levým tlačítkem ho zapněte. Dále pokračujeme pravým tlačítkem na modrou ikonu BT.

bt_conf6

Zvolit možnost Explorer My Bluetooth Places

bt_conf7

dále Find Bluetooth Devices - pokud je GPS jednotka zapnutá a vysílá, musíme ji nyní vidět pod jejím názvem. V našem případě se hlásí jako BT GPS (BT-253)

bt_conf8

Před vlastním spojením přes sériový port (Connect SSP) je dobré se podívat, zda není zařízení nastaveno pod nějakým párovacím kódem (Pair Device - u většiny zařízení z výroby jsou to buď 0000 nebo 1234)

bt_conf9

Po zadání párovacího kódu "0000" a volby "Connect SSP" je přidán do systému port COM5 a přidělen komunikující GPS.

Přesvědčíme se o tom opět v systému.

system_conf2

Systémová BT komunikace cestou COM portu je určena a nastavena, nyní už pouze zbývá předat tuto informaci aplikačnímu programu, v tomo případě OziExploreru.

OziExplorer - konfigurace portů

Nastavení komunikačního portu COM5. (Změňte pouze číslo COM portu, komunikační rychlost nechte pro začátek na 4800 Bd).

OziExplorer konfigurace COM portu

Po kliknutí na ikonu blesku dojde k aktivaci navigační šipky a v dolní liště se zobrazují v grafické podobě přicházející data, horní liště zobrazené GPS souřadnice v určeném formátu.

Konfigurace OziExplorer

 

 


Jak sdílet GPS data mezi více programy?


 

Představme si, že potřebujeme aplikovat přicházející data z GPS ne pro jeden aplikační program, ale pro více programů najednou - třeba pro turistickou a automobilní navigaci dohromady.

GPS data jsou z tohoto pohledu přijímána z jednoho zdroje - hardwarového portu (přijímače GPS), předávána jednotce pro sdílení dat (GpsGate) a dále posílána po tzv. virtuálních portech jednotlivým aplikacím.

peincip sdílení GPS dat

Není potom problém sdílet GPS informace ve více programech najednou. Důležité je ovšem mít v počítači HW nebo SW realizaci oné GpsGate - brány (splitter).

V některých Asus PDA přístrojích (např. A-632) je tato brána implementována přímo v systému, takže uživatel zadává číslo HW portu (např. COM5), odkud GPS informace přebírá a poté číslo SW portu, který následně využívají aplikace (např. COM9).

Asus EEE PC-901 však takto vybaven není, proto je potřeba program pro sdílení dat získat.

Asi nejlepším programem je GpsGate od firmy Franson. Je však placený (verze GpsGate Standard cca 40 dolarů, poskytuje ale 14denní trial verzi na vyzkoušení).

Další placený SW pro správu virtuálních COM portů nabízí firma Eltima nebo FabulaTech. Vzhledem k náročnosti tvorby tohoto programu pro různé HW se jim ani nedivím, přesto ceny přes 100 dolarů jsou šílené. Free verzi podobného programu pro WinXP neznám. Na ukázku tedy použijme trial verzi GpsGate.

Jak se nastavuje sdílení portů u tohoto programu?

GpsGate

Po spuštění programu je indikován v pravé dolní liště. Zelená barva indikuje přesun GPS dat, červená STOP, resp. špatné nastavení COM portů.

GpsGate

Kliknem na ikonu pravým tlačítkem myši a vybereme podmenu nastavení (Setting)

GpsGate

Pokud není správněnastaven vstupní (HW) port COM, nastavíme ho. (Zelená barva indikuje správné nastavení a příjem NMEA dat.

GpsGate

Přidáme (vypustíme) konkrétní COM port pro výstup.

GpsGate

Zatržítkem můžeme určit, aby se GpsGate spustit ihned po nabootování počítače.

 

 


Závěrečná poznámka


 

Asustek se neustále učí a snaží se vypozorovat, o co mají uživatelé zájem. Mohl tak v únoru 2009 pustit na trh i přístroj typu tablet (Eee PC T91), obsahující jak integrovanou GPS, tak i digitální televizní prijímač!(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky