Podotýkám, že některé postupy nejsou zcela v duchu principů operačního systému Microsoftu a způsobů jeho práce, proto konejte obezřetně a samozřejmě i na vlastní nebezpečí po předchozím zálohování všech dat!

 

 

NÁVODY PRO POČÍTAČE eee:

 

 

 

 

PageRank ukazatel

Asus eee PC-901

"šetřící" nastaveni WinXP


Protože se jedná o malý a mobilní počítač s relativně málo výkonným procesorem Atom (i když se skvělými šetřícími funkcemi), je nutné věnovat pozornost tomu, aby ho operační systém co nejméně zatěžoval a šetřili jsme i jednotlivé díly použitého HW.

Cest, vedoucích ke kýženému výsledku je více a spočívají v kombinaci softwarových i hardwarových úprav.

 1. zrychlení počítače nastavením funkcí, zaměřených na výkon
 2. omezení celkově běžících služeb systému v pozadí
 3. výmaz nepotřebných souborů a složek, nemajících pro naši práci význam
 4. nastavení speciálních postupů, souvisejících s lepším využitím a prodloužením životnosti SSD disků a počítače celkově. S tím úzce souvisí pracovní prostředí, ve kterém je počítač provozován.

V dalším se budeme věnovat náznakům určitých postupů, které používá asi každý z nás jinak. Tato kapitola v podstatě postihuje moje zdroje, zjištěné při pokusech o nastavení lépe fungujícího EEE. Příslušné body tedy berte pouze jako doporučení, nikoli dogma - každý ať postupuje tak, jak chce a potřebuje a hlavně - jak je schopný!. Body, uvedené až na konci článku jsou pouze pro hodně znalé uživatele, začátečníci nechť zůstanou u počátečních bodů.

 

 

Zrychlení počítače a prodloužení životnosti nastavením funkcí, zaměřených na výkon


 • Vytvořte počítači optimální pracovní prostředí. Asus EE PC-901 je vytvořen sice jako energeticky nenáročný počítač, ale odpadové teplo z elektroniky je zde bohužel také a ne málo. Chlazení počítače obstarává v případě potřeby malý ventilátor uvnitř, nasávající vzduch vpravo dole a vyfukující vlevo na boku. Pomozte počítači v tom, že alespoň tyto otvory zůstanou volné! Asus EEE, položený na polštáři s ucpanými větracími otvory, provozuje pouze blbec, nevážící si své techniky.... (Případně můžete uvažovat o stavbě přídavného docking stationu :-), nebo si ho koupit tady nebo tady.)
 • Neustále udržujte systém aktualizovaný - tj. průběžně instalujte nové verze BIOSU a ovladačů. Vezměte na vědomí, že ne každá nová verze Biosu nebo ovladačů pouze opravuje drobné chyby předešlé verze. Některá z nich poskytuje i významná vylepšení systému. Např. BIOS v2103 nastavuje obrazovou paměť grafické karty na maximum, takže najednou se vám objeví místo cca 128 MB paměti celých 224 MB! (Nastavení - Ovládací panely - Zobrazení - Nastavení - Upřesnit - Adaptér). Novou verzi Biosu a ovladačů hledejte na webu Asusteku. Jak se nová verze BIOSu nahrává do počítače, najdete zde. Tento bod se netýká automatických aktualizací Windows - ty vypněte - viz odkaz níže.
 • Zvětšete si moduly operační paměti RAM na maximum. Uvnitř počítače se nachází pouze jeden slot "notebookové" paměti DIMM. Čipset zvládá maximálně 2 GB, takže toho využijte a paměť vyměňte za kapacitně větší modul. Jak na to, se podívejte třeba tady. (Tato možnost je zcela potřebná, pokud použijete BIOS v2103 nebo RAMDISK).
 • Pokud je to možné, obměňte pomalý SSD disk, který jste dostali v originálním počítači. Jeho rychlost při vyladěném operačním systému celou práci zdržuje. Ukázku mojí výměny za 32 GB SSD RunCore najdete zde. Není to však nutná podmínka, pracovat se dá i na originálním SSD.
 • Omezit animační efekty obrázků, ikon atd.. (Nastavení - Ovládací panely - Systém - Upřesnit - Výkon - Optimalizovat pro výkon). Zobrazení získá velmi strohý dojem, ale šetříte výkonem PC a o to nám jde.
 • Přepnutí do klasického zobrazení (Nastavení - Ovládací panely - Zobrazení - Motiv: Klasické nastavení). Zároveň vypněte spořič obrazovky a plochu (pozadí) nastavte na tmavou barvu. Pozadí nechejte čisté, vykašlete se na různá témata s truecolor obrázky....
 • Zakažte vytváření záloh pro obnovu počítače - významným způsobem ušetříte místo na disku. (Nastavení - Ovládací panely - Systém - Obnovení sytému - Vypnout nástroj Obnovení systému na všech jednotkách). Nemůžete sice obnovovat systém tímto postupem, ale každý z nás už přece zvládl vytváření image disku pomocí Norton Ghost nebo Acronis True Image...:-) Pokud máte ještě v počítači originální SSD disky, tak jste dostali při koupi CDROM s instalační image. (Pokud jste si počítač vylepšili klasickým HDD nebo jiným SSD diskem, tak se musíte naučit výše uvedené zálohovací utility).
 • Podívejte se na Start - Programy - Po spuštění, jestli tam nemáte po instalacích programů něco, co nechcete a nepotřebujete. Obvykle se tam po instalaci nacpou různé hlídače aktualizace příslušného programu - vyniká v tom hlavně firma Adobe a některé programy pro obsluhu TV karet, dálkových ovládání, kódování/dekódování programů apod. Vymažte všechno, co nemusí nutně po startu spouštět. Protože některé nainstalované programy, spouštěné po stratu počítače, jsou v systému dobře "schované", můžete pro jejich odhalení používat program Autoruns od Microsoftu. Tento program vyčerpávajícím způsobem zobrazuje úplně všechny seznamy a místa, kde se může automaticky spouštěný program ukrývat. Kromě nabídky Start|Po spuštění, registrů, konfiguračních souborů a služeb umožňuje potlačovat start ovladačů, miniaplikací pro postranní panel, plánovaných úloh a dalších položek.
  Pokud vám tam přece jen nějaké zůstanou, a jsou paměťově náročné, uvažujte o jejich zpožděném spouštění (po dokončení bootu) jednoho po druhém například pomocí programu StartRight.

 

 

Redukce velikosti, zabrané WinXP
na zařízeních SSD disků


 • Odebrat nepotřebné programy (Ovládací panely/Přidat nebo odebrat programy). Takto lze odinstalovat například Windows Media Player, Messenger, Outlook apod. Nedoporučuju odinstalovávat Internet Explorer, protože je vnitřně svázan s některými dalšími a mohlo by dojít pádům systému. Jestliže byla odinstalční informace o některém programu narušena a program nelze "legálně" odinstalovat, pomozte si Windows Installer CleanUp Utilitou.- ta umravní všechny utility.
 • Použít pro instalaci verzi WinXP, redukovanou a vytvořenou pomocí programu nLite. Je to možné, ale pro začátečníky tuto možnost příliš nedoporučuji. Je zde příliš mnoho možností, jak si zastavit i potřebné služby, které se v následném instalačním balíčku neobjeví. Vyzkoušel jsem mnoho upravených WinXP tímto programem, dosažitelných na P2P sítích, ale ani jeden nepracoval bez problémů, i když uznávám, že s nLite se dá vytvořit hodně úsporná varianta instalace Windows. (Jak na přípravu instalačky operačního systému s pomocí nLite nebo Redukce Windows XP u mininotebooků ).
 • Vymazání HELP adresáře (c:/WINDOWS/HELP) - systém má přece každý v malíčku a nápovědu nepotřebuje :-)))
 • Vymazání podadresáře TEMP ve svém profilu ( C:\Documents and Settings\[jméno vašeho profilu]\Local Settings\Temp). Dále vymažte i obsah adresáře C:\WINDOWS\Temp, kam se ukládají některé dočasné soubory například při svém rozbalování z kompresní podoby nebo při instalaci. Tento adresář je navíc nutno vymazávat opakovaně, nejlépe skriptem při spuštění nebo vypínání počítače.
  Pokud je chcete tyto složky "čistit" pravidelně a automaticky, inspirujte se například freeware programem Empty Temp Folders. Jeho domovskou stránku najdete zde. Lze použít i program CCleaner, který kromě TEMP čistí i logy a cache paměť.(Stáhnout ho můžete zde).
 • Vypněte automatické aktualizace. (Nastavení - Ovládací panely - Automatické aktualizace - Vypnout automatické aktualizace). Aktualizace důležité pro bezpečnost systému následně vyberte a nainstalujte ručně odsud.
 • Vypnout některé ze služeb, poskytovaných operačním systémem a zabírající (někdy i velké) místo na SSD disku. Namátkou bych vyjmenoval třeba tyto:
   • Vypnutí uspávání počítače (hibernace) takto : Ovládací panely / Možnosti napájení / Záložka Režim spánku) - ušetříte stovky megabajtů
   • Vypnutí bodu obnovení, který najde jinak použití například při nepovedené přiinstalaci programu. U Asus EEE tiše přepokládáme, že tato činnost, tj. neustálé nové instalace nebudou, tudíž je tuto variantu možné vypnout - Ovládací panely / Systém / Vlastnosti systému / záložka Obnovení systému / Vypnout nástroj obnovení systému na všech jednotkách) - ušetříte také stovky megabajtů
   • Zmenšení velikosti koše - pravým tlačítkem myši na Koš, Vlastnosti, Nastavit jednotlivé koše nezávisle a posuvníkem změnit velikost na takovou, na kterou se ještě cítíte. Standardně je totiž u každého disku v počítači nastavena na 10%, které potom systém alokuje pro sebe a bere vám. Jestliže si věříte, že nezazmatkujete a omylem nesmažete nějaké soubory, můžete jít s velikostí až na nulu (nedoporučuji). Osobně mám nastaveno 1%, což je u disku C: 40 MB, u disku D asi 80 MB. Koš pracuje jako paměť typu FIFO, tj. nejdříve se vymazávají z koše definiteivně ty nejdříve uložené soubory. Velikost koše tedy nastavujte úměrně svým zkušenostem a velikosti souborů, se kterými pracujete.

    

 

Speciální postupy k prodloužení životnosti
SSD disků


 

Tyto disky mají omezenou životnost, danou pouze určitým počtem přepisů v paměti. Toto množství jde sice až do miliónů, ale při opakovaném přístupu operačního systému na disk v případě použití jako vyrovnávací paměti, se doba života výrazně zkracuje.

 • Řešením je tedy minimálně vypnutí stránkovacího souboru na obou discích SSD (Ovládací panely / Systém / Upřesnit / Nastavení / Upřesnit / Virtuální paměť - u obou disků SSD nastavit na Nepoužívat, tj. velikost 0). Velikost 0 ale nastavujte pouze tehdy, budete-li používat Ramdisk. Jestli ne, neruště stránkovací soubor úplně, ale nastavte ho na nějakou pevnou hodnotu, tj. stejnou velikost pro minimum i maximum.
 • Další činností je vytvoření RAMDISKU, do kterého následně přesměrujete některé činnosti počítače, na které jinak používal vámi zrušený stránkovací soubor. Ramdisk se vytváří z paměti RAM, proto je třeba jí mít v počítači dost - minimálně 1GB, lépe 2GB (tj. maximum, které můžete v Asusu 901 mít).
 • Zakažte službu indexování souborů a složek. (Nastavení - ovládací panely - Nástroje pro správu - Služby - Indexing Service - 2x na tomto názvu kliknout - nastavení změnit na Zakázáno). Indexování jejinak zodpovědné za bleskurychlé vyhledávání souborů, která na Asus EEE postrádá smysl - nebudete ho používat jako velké skladiště dat. Indexování má nízkou prioritu, probíhá proto v době, kdy se s počítačem takzvaně nic neděje. Iindexování lze vypnout, a to dokonce několika způsoby. Od zákazu předdefinované úlohy, která probíhá vždy při nečinnosti, přes vypnutí indexování na všech discích (Tento počítač - pravým tlačítkem myši kliknout na konkrétní disk - Vlastnosti - odstranit zatržítko u Indexovat obsah disku), až po metodu nejjistější, a tou je právě výše zmíněný zákaz služby, zodpovědné za indexování. Vypnutím indexování přijdete o rychlé vyhledávání v dokumentech a dalších uživatelských datech, naopak budete šetřit SSD disk. Volba je na vás.

 

 

Šetření energií - prodloužení doby práce na
Asus EEE


 • Pořiďte si akumulátor s větší kapacitou |.6600 mAh | 6900 mAh | 8800 mAh | 10400 mAh | 12000 mAh | 1200 mAh | a jiné - výběr je v současnosti (srpen 2009) opravdu velký. Nákupem většího akumulátoru sice přímo nešetříte energií, ale výrazně prodlužujete dobu práce na jedno nabití.
 • Podtaktování počítače. tj. zmenšení pracovní frekvence. Asus eee PC-901 lze přetaktovat, strop je 1800 MHz, a tento mód se nazývá Super Performance. O přetaktování / podtaktování procesoru se stará tzv. Super Hybrid Engine. Pokud ho máte nainstalovaný, je v pravé dolní liště - kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat úsporný mód.(EeeCtl - Podtaktování starších verzí EEE).
 • Nastavení úsporného módu - úzce souvisí s předešlým bodem. Asus Eee 901 podporuje v základu 4 módy procesoru Atom s "normální" frekvencí 1600 Mhz.
  • „auto“ kdy si notebook vlastně sám určuje frekvenci, podle potřeby. (Pozor - v některých diskuzních fórech se vykytují poznatky, že určité verze BIOSu ovlivňují režim "auto" tak, že vlastně pořád běží na 1600 MHz!
  • Power Saving“ (podtaktování) - procesor podtaktuje na 1200Mhz, čímž dosáhneme větší výdrže baterie a menšího zahřívání (ale notebook se nepřehřívá ani na nejvyšší mód, takže krom zvýšení výdrže nemá jinou lepší funkci). Pokud pouze píšete v textovém editoru, je to ideální stav.
  • High Performance“ kde je hodnota procesoru znovu na defaultních 1600Mhz.
  • Super High Performance“ (přetaktování) a ten by měl podle informací na internetu „přetaktovat“ procesor na 1800Mhz. (Tento režim je nutný pro přehrávání filmú ve vyšším rozlišení - na fullHD 1080p už Asus EE nestačí, ale HDready 720p jde v pohodě, resp. na dekódování TV vysílání).
 • Stáhnout jas displeje. Standardní nastavení po instalaci je většinou -60%. Přesvědčit se můžete v nastavení grafické karty, kde ho můžete i upravit oběma směry pomocí posuvníku. (Nastavení - Ovládací panely - Zobrazení - Nastavení - Upřesnit - Intel Graphic Media Accelerator Driver for Mobile - Vlastnosti grafiky - Korekce barev). nebo z ikony modré obrazovky v liště (pravým tlačítkem).
 • Asus EEE PC-901 - nastavení jasu displeje

Pokud z nějakého důvodu potřebujete mít běžící počítač, ale nepotřebujete s ním pracovat, lze displej vypnout úplně.(Pomocí jedné ze čtyř pomocných tlačítek pod displejem - tou úplně vlevo)

Asus EEE PC-901 pomocné klávesy

 • Vypínat průběžně všechna integrovaná a externí zařízení, která v dané schvíli nepotřebujeme - když nejsme připojeni k síti, není nutné mít zapnutou WiFi, resp. Bluetooth. (Vypnout pomocí klávesových zkratek, resp, utilitou EEEPC Tray v liště). Stejně tak nenecháváme připojené externí HDD v rámečcích, ale odpojíme je. Samozřejmostí je používat HDD s nižší spotřebou - dejte tedy přednost 1.8" diskům před 2.5".

 

 

 

Omezení celkového počtu služeb operačního systému, běžících v pozadí


Služba (Service) je ve své podstatě o spuštěný program, stejný jako každý jiný. Rozdíl je v tom, že běží skrytě na pozadí, a uživatel začátečník o jejich existenci mnohdy ani neví. Služby jsou pro chod systému potřebné, jsou však situace, kdy alespoň některé z nich představují pro systém určitý probléme - zabírají místo v paměti, dalším problémem jsou případná bezpečnostní rizika. Část útoků je právě vedena na některé, sice aktivní, ale nevyužívané, služby. Služeb je celá řada a občas se stane, že kvůli kompatibilitě běží i ty, které nejsou potřeba. Můžeme tedy některé služby deaktivovat.

Které služby a za jakých okolností vypnout, to už je "vyšší dívčí". Rozhodně to není úkol pro začátečníka, ani s pomocí "prefabrikovaných" rad z netu. Vždy totiž záleží, na co a jakým způsobem operační systém využíváte. Můžete si posloužit výše zmíněnými radami a počítač zcela zneschopníte, protože si vypnete zrovna tu službu, kterou potřebujete.

Která služby vám v systému běží, zjistíte elegantním trojhmatem - Ctrl+Shift+Escape. Jejich nastavení do jednoho ze tří režimů - Automaticky, Ruční a Zakázat provedete spuštěním services.msc. (Start - Spustit - services.msc). Kliknete myší na příslušný řádek a můžete začít....

Lepší je však použít externí editor pro tuto činnost a mezi nejlepší patří program XPlite.

program XPlite

Princip práce je podobný nLite, uvedenému výše. Program nLite upravuje systém před instalací, XPlite po instalaci na disk. Má dvě verze - placenou a free (trial), která se od té první liší tím, že nedovoluje některé služby odstranit.

V XPlite je nedříve nutné vypnout (disablovat) funkci WFP (Windows File Protection), která se snaží nahradit poškozené soubory těmi původními, tj, ruší vaši práci.

Které funkce můžete zakázat, se liší počítač od počítače. Za uvážení by však stály tyto:

  • Adaptér výkonu služby WMI
  • Automatické aktualizace (pokud jste rozhodnuti aktualizovat ručně)
  • Centrum zabezpečení
  • Hostitel zařízení UPnP (pokud nepotřebujete sdílet audio/video po síti)
  • Indexing service (viz poznámka výše)
  • Kompatibilita pro rychlé přepínání uživatelů (pokud jste na PC sami)
  • Kurýrní služba
  • Motivy (pokud máte "klasické" nastavení - viz výše
  • MS Software Shadow Copy Provider - pokud nevyužíváte program Zálohování od Microsoftu
  • Načítání obrázků (WIA) pokud nevyužíváte rozhrani TWAIN (například u skenerů nebo některých typů fotoaparátů)
  • Nápověda a odborná pomoc - kdo ji dneska potřebuje :-) - viz výše
  • Nepřerušitelný zdroj napájení - pokud nepoužíváte UPS
  • Netmeeting / Vzdálené sdílení plochy - pokud nepoužíváte, vypnout (bezpečnostní díra)
  • Plánovač úloh - pokud si v systému nic neplánujete
  • Přihlašování k síti - možné vypnout, pokud nepracujete v doméně
  • Služba DDE v síti - pokud vám jinezakázal servis pack, tak to udělejte
  • Služba modelu COM pro zápis na CD (IMAPI) - pokud používáte jiný vypalovací program, než Windows (například Nero), tak ji vypněte
  • Služba obnovení systému - viz výše (zálohujeme/obnovujeme Norton Ghostem) - viz výše
  • Služba pro síťová ustanovení - vypnout, pokud nepracujete v doméně
  • Služba rozpoznávání pomocí protokolu SSDP
  • Služba rozpoznávání pomocí protokolu SSDP
  • Smart Card - vypnout, pokud nepoužíváte Smart karty pro správu Windows
  • Směrování a vzdálený přístup vypnout, pokud nevyužíváte modem v místní síti
  • Správce BDSM služby DDE v síti
  • Správce relací nápovědy ke vzdálené ploše
  • Telefonní subsystém - je potřeba pouze tehdy, pokud jste připojeni přes telefonní linku (xDSL).
  • Telnet - bezpečnostní díra, vypnout
  • Výstrahy - pokud nejste správci
  • Výstrahy a protokolování výkonu - totéž
  • Vzdálený registr - bezpečnostní díra, vypnout
  • Webový klient - pokud nepoužíváte NetMeeting
  • Zasílání zpráv o chybách

Znovu opakuji - vždy s rozvahou!

 


 

Podívejte se případně na pár užitečných odkazů:

Jiné zajímavé související odkazy (nejen pro Asus EEE)

 

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky