Připojení externího HDD (30 a 120 GB)


 

Asus EEE PC901 je už při prodeji vybaven operačním systémem Windows XP Home, odpadá tedy jedna starost s legálností OS. (Varianta s Linuxem a větším SSD diskem se u nás do podzimu 2008 neprodávala, mohli jste si ji dovézt pouze ze zahraničí, což jsem odmítnul pro komplikovanost případné záruční opravy. Navíc nemám náladu shánět pro tento systém ovladače, protože připojuji zařízení, kterých je na světě pár kousků. Jinak je ale Asus EEE na Linux jakž-takž připraven).

Protože vlastním jeden z prvních 901 u nás, mám uvnitř i tzv. ZIF konektor (zde naleznete jeho pinout) pro připojení externího 1.8" klasického harddisku. (Připomínám jenom, že do novějších notebooků se používá obvykle rozhraní SATA, takže je potřeba se při nákupu správně orientovat. V dalších sériích PC901 již interní ZIF není obsažen, takže jednoduchý upgrade disků lze pouze cestou SSD, což doporučuji, v době psaní tohoto článku (červenec 2008) stála 32GB varianta SSD cca 100$. Pokud by vás to neodradilo, a chtěli byste si přidat pevný HDD do počítače, můžete jít cestou napájení ZIF konektoru).5mm na výšku - dnes již zastaralý 1.8" harddisk firmy Toshiba, vhodný pro přestavbu (doplnění) netbooku Asus EEE 901. (červenec 2008). V současnosti si již nadšenci do PC901 tyto HDD nedávají, oblíbenější jsou spíše Samsungy 80GB.

ZIF konektor a připojovací kabel k 1.8" HDD

Vyzkoušel jsem si tedy i variantu s doplněním přídavného HDD do PC901 a velmi rychle jsem z této varianty vyztřízlivěl. Jak jsem již naznačil tady, používám Asus hlavně při cestování a řešení s přídavným HDD není vhodné z více důvodů:

  1. točivý HDD je více citlivý na otřesy při cestování
  2. i když se 1.8" mechanika do Asusu vleze, není tam již téměř žádná rezerva na odvětrávání. Pevný HDD značně přispívá k nárustu tepla uvnitř přístroje (při měření teploty HDD jsem měl většinou teplotu 47 stupňů, což rozhodně neprospívá dlouhé životnosti)
  3. jestliže nechcete PC901 jako druhý notebook, ale výhradně jen na mobilní akce, tak vám 32GB disky bohatě stačí. Nové SSD jednotky s touto kapacitou, zapojitelné přímo do Asus EEE stojí okolo 100$, za pevný disk dáte od 35 - 80$, protože si ho musíte nachat poslat ze zahraničí, u nás se 5mm disky neprodávají. Dosažitelné - a jinak i cenově výhodné - 8mm HDD se dovnitř přístroje nevlezou a zůstane vám vypouklé šroubovací dno.
  4. interní ZIF konektor je problematický ještě ze 2 dalších důvodů - za prvé je částečně zakryt platovým krytem s kovovým obalem pro rozvod tepla, ten je potřeba seříznout a to velmi opatrně (viz dolní obrázek). Za druhé je FW naprogramování toho výstupu - slušně řečeno - nedotažené. Přestože ZIF je v podstatě miniaturní verze starého 40vývodového PATA konektoru, nelze jednoduchým způsobem nastavit, která ze dvou mechanik bude Master a která Slave. (O 8, resp. 16 GB SSD disk přijdete, protože při vložení HDD musí být vyjmut a navíc oba sdílí stejné přerušení - i kdyby se vám do Asusu podařilo dostat oba najednou, nebudou správně pracovat).Interní ZIF konektor je ukryt pod přesahujícím platovým krytem, obaleným kovovým rozvaděčem tepla. Při jeho případném odstraňování je třeba dbát na zvýšenou opatrnost. Plochý kabel do něj však dostanete - i když pracněji - i bez této úpravy.

Pokud si tedy rozšíříte Asus EE PC901 o pevný HDD, zjistíte následující:

  1. přijdete o 8GB SSD (viz horní obrázek, kde je již vyjmutý)
  2. pracná montáž ZIF kabelu do spojky
  3. problém s nastavením jednotek, tj. 4GB SSD a pevného HDD

Až do okamžiku montáže jste měli 4GB jednotku nastavenu v BIOSU jako Master a ve WinXP jako jednotku C:, po montáži přídavné jednotky (a to jakékoli), převezme tato jednotka řídídí úlohu (Master), a z SSD mechaniky se automaticky stane Slave.

Teprve nyní nastává ta pravá legrace.

Pokud nainstalujete novou verzi Windows na pevný disk, zjistíte možná po čase (cca do měsíce) - stejně jako přibližně 50% majitelů takového počítače s HDD, že se váš počítač začíná chovat divně - bootování Windows se zpomalí tak, že úvodní zvuková znělka se zakoktává a přenos souborů se blíží někde k 1,5MB za sekundu. (Jaká má být asi rychlost HDD, když nemáte tyto problémy, najdete zde - testováno programem HD Tune. Jak rychlé jsou originální SSD disky, najdete tady).

Diskuzi o tomto jevu hledejte třeba zde (stránky 21 až 24), řešením je - pokud je mi známo - zatím pouze to, že z Asusu vyjmete oba SSD disky (4 i 8GB) a ponecháte pouze pevný HDD. Vyskytli se jedinci, kterým to funguje i s připojeným SSD diskem dohromady, ale jejich zkušenosti neznám. K 12. 10. 2008 je poměr přibližně 55% spokojených uživatelů 901 s přídavným HDD; 45% těch, co mají nějaké problémy buď s rychlostí HDD nebo vadnými sektory na 4GB SSD problémy. Proč tomu tak je, nikdo pořádně neví.

 


EDIT (srpen 2009)

Protože jsem na jaře 2009 realizoval výměnu pomalého 8GB SSD disku za rychlejší RunCore SSD 32GB, zůstal mi 1.8" HDD (ZIF rozhraní) s kapacitou 120 GB, který jsem dříve používal pro rozšíření možností EEE-901.

Přikoupil jsem k němu (na radu diskuzního fóra) samostatný externí rámeček DeLock USB 2.0 pro 1.8" ZIF HDD. a získal celkem slušný, velmi malý, rychlý a energeticky nenáročný externí HDD. Bez problémů se přenáší v kapsičce u košile nebo v prostoru, jinak určeném pro mobil.

DeLock Mobile disk 1.8"

Jeho kapacita ho přímo předurčuje pro přenášení videa a fotografií při vícedenních cestách. Ve spolupráci s EEE PC-901 jedničkové zařízení pro zálohování čehokoli.

(c) srpen - září 2008 TOULKY team - Brno Medlánky